Víte, jak ve středověku odhalili skutečnou čarodějnici? Stačilo se například podívat skrz díru v desce, ze které vypadl suk. Pravda, deska musela pocházet z rakve ležící na hřbitově a všetečka, který chtěl vidět čarodějnici, ji musel o půlnoci na hřbitov přinést. Raritou je též čarodějnický třínohý stoleček. Musel být zhotoven ze smrkového dřeva bez použití hřebíků. Vyrábět se začal na svátek Lucie, a kdo se na něj na Štědrý večer v kostele posadil, uviděl prý při bohoslužbách všechny čarodějnice. Člověk, který stoleček vlastnil, musel mít u sebe mák, aby ho čarodějnice nechytily.
Věštby lásky
Milostné věštby dělala děvčata s jablkem, ze kterého si každý den při východu a západu slunce kousek odkousla. Jestliže jablíčko neshnilo, byl to signál k tomu, že vdavky se uskuteční co nejdříve.
Středověká oblíbená věštba lásky byla i tato: Vajíčko, snesené deset dní před významným svátkem, se dalo stranou. V den svátku děvčata oddělila žloutek od bílku, bílek vlila do studené vody a po návratu z kostela podle tvaru bílku hádala zaměstnání budoucího manžela.
Zajímavá je i ta věštba, kdy se vystřihne třinácticípá hvězda z červeného papíru. Do každého rohu je nutné napsat jméno nějakého muže. Cípy hvězdy se pak složí tak, aby nebyla jména vidět a každý den se jeden cíp odstřihne. Ten, jehož jméno zůstane jako poslední, je ten pravý.
Ochranné rituály
Česnek a cibule vždy platily za ochranné plodiny před zlými a nepřejícími duchy. Nechávaly se proto v mnoha domácnostech jen tak ležet na stole.
O cibuli se též věřilo, že pokud se s ní na významný církevní svátek potřou vstupní dveře, nevstoupí do domu zlý duch. Dveře se ale musely cibulí třít pořádně, skrz všechny její slupky. Ochranné kříže na vstupních dveřích se dělaly i česnekem a posvěcenou solí.
(zla)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141324
DnesDnes131
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1093
Tento měsícTento měsíc7474

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice