3705aby 1Hrůzou nás naplňují scény z historických válečných filmů, kdy lékař v polní nemocnici nekompromisně prohlásí: „Chlapče, ta noha musí pryč, ale budeš to muset vydržet, došlo nám morfium...“ Ani v nejhorších snech si totiž nedokážeme představit, že

bychom nějakou operaci přestáli bez místního znecitlivění či úplné anestezie. Chirurgové v době před třemi, čtyřmi stovkami let museli být velmi rychlí a zruční. Přesto „úspěšnou“ operaci pacient velice často nepřežil, protože gangréna byla na denním pořádku. Jistěže se hledaly prostředky, jak alespoň trochu bolest způsobenou invazivními metodami zmírnit. Pacientovi se podávalo opium, odvary z různých bylin, láhev kořalky, popřípadě ho drželi silní muži, kteří mu pro jistotu umístili dřevěný kolík mezi čelisti.

Stomatolog a chirurg si vyměnili role

Lékař 16. století - Paracelsus - sice už věděl o analgetických účincích éteru a popsal je, ale své okolí nepřesvědčil. A tak se první operace, kde byla tato látka k uspání pacienta použita, konala v roce 1846 v americkém Bostonu. Pacientem byl mladý muž, jemuž doktor odstraňoval cévní nádor na spodní čelisti, operatérem William Morton, který byl ovšem stomatologem. Operace trvala pětadvacet minut a pacient jménem Gilbert Abbot po ní prohlásil, že cítil jen jakési drbání na krku. Už 114 dní po Mortonově objevu byla éterová narkóza použita při extrakci zubu. Zde ji naopak nepoužil stomatolog, ale chirurg - František Opitz, mnich - člen řádu milosrdných bratří, v nemocnici Na Františku. Je zajímavé, že titul doktora medicíny získal až v roce 1854.

Hašiš, spací houba i rajský plyn

Již jsme se zmínili o tom, že jako prostředek pro zmírnění bolesti bylo v historii používáno opium. Staří Římané z něj dokonce vyráběli preparáty ve tvaru čípků, zábalů, klystýru, ba i pilulek. Jako narkóza však sloužil i hašiš a rostlina zvaná mořská cibule. A co temný středověk? Jako účinný prostředek se používala tzv. spací houba. Mořskou houbu tehdejší „chirurgové“ nechali nasáknou směsí z roztoku opia, mandragory, blínu a bolehlavu a pak ji přiložili a vší silou tiskli na obličej. V 18. století britský přírodovědec Joseph Priestley objevil blahodárné účinky rajského plynu a do praxe ho uvedl britský chemik Humpry Davy. A jak si zasloužil šlechtický titul - sir - John Snow, osobní lékař královny Viktorie? Podáním chloroformu totiž panovnici umožnil bezbolestný porod, při kterém přišli na svět dva z jejích četných potomků - princ Leopold a princezna Beatrice. Lze ho tedy považovat za prvního lékaře-anesteziologa.

Lenka Stránská

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141323
DnesDnes120
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1082
Tento měsícTento měsíc7463

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice