4105chci 2Byl jednou z nejvýznamnějších osobností, které pečovaly o tělesně postižené děti v ústavu, jenž byl později nazván podle svého zakladatele – Jedličkův. Stal se jeho prvním ředitelem a jeho pedagogické zásady a praktiky prosluly na tehdejší dobu jako

velmi neortodoxní, vpravdě novátorské. Jmenoval se František Bakule. Narodil se roku 1877 v Lidmovicích u Vodňan a ve dvaceti letech absolvoval učitelský ústav. Svá učitelská působiště pak několikrát vystřídal, ale to bylo v té době běžné. Ale všude zanechal svoji stopu. Například ve škole v Družci založil školní časopis a také svůj první pěvecký sbor.

Pokuta za Anežku

O dva roky později působil jako podučitel v Kozlech. Zrovna v té době otřásala českou společností vražda Anežky Hrůzové a následná hilsneriáda. František Bakule nesmlčel svůj názor, že zdejší farář Horák nadržuje tehdejším „židobijcům“. Ten na něho podal trestní oznámení a skandál byl na světě. Bakule spor prohrál a soud mu uložil peněžní pokutu. Možná zde byl zárodek jeho pozdější neústupnosti a jistého rebelantství. V další - maloskalské - škole měl totiž problémy se svým nadřízeným, který odsuzoval fakt, že František se svými žáky jednal na bázi přátelství a důvěry a že připouštěl při výuce svobodné názory a diskuzi. A že se nevyhýbá i teorii sexuální výchovy.

Kočující Bakulova družina

V roce 1912 byl založen Jedličkův ústav. Pracovat zde byla pro Františka výzva. Byl však natolik svědomitý, že do ústavu nechtěl nastoupit bez předchozích zkušeností. Celý rok je sbíral po německých zařízeních podobného zaměření a o rok později už se staral v Jedličkově ústavu o 12 chovanců. Není však žádným tajemstvím, že vedení ústavu a samotnému Rudolfu Jedličkovi se tyto metody mnohdy nezamlouvaly. František totiž dával jednoznačně přednost tomu, aby děti byly vychovávány i pomocí manuální práce. Spory vyvrcholily koncem I. světové války a František Bakule Jedličkův ústav definitivně opustil. S ním však odešly i některé děti, které si pak daly jméno Bakulova družina. Trvalé sídlo jim zpočátku chybělo, a tak se staly, řečeno s trochou nadsázky, kočující společností. Ale tak úplně od věci to není, vždyť si nějakou dobu vydělávaly hraním loutkového divadla. Z podpory Červeného kříže pak František zakoupil dům v Mozartově ulici, který se stal sídlem nového ústavu.

Úspěch zpěváčků za velkou louží

Mezi jeho největší zásluhy patřilo založení dětského sboru Bakulovi zpěváčci. Ti pak získali velikou proslulost nejen v Evropě, ale i za „velkou louží“. Životním krédem Františka Bakuleho bylo přesvědčení, že i ten nejvíce postižený člověk může v životě po sobě zanechat nějakou stopu. Toto přesvědčení bylo v vyjádřeno ve větě: „Chci, a proto umím,“ kterou František svým svěřencům neustále opakoval. Ti, kdo se jí řídili, to i přes svůj handicap někam dotáhli.

Lenka Stránská

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141323
DnesDnes124
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1086
Tento měsícTento měsíc7467

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice