crusader 1753741 960 720Zříceninu gotického hradu Lichnice nedaleko Podhradí na Chrudimsku nepřehlédnete. Je malebná a pověstmi opředená, jde o dominantu Železných hor. Zachoval se zbytek válcové věže, některé části zdí, příkop, sklepy a val. Královským hradem se Lichnice

stala v roce 1410, ale majitelé se zde často střídali. Vojsko uherského krále Matyáše si zde v roce 1469 pomyslně vylámalo zuby. Ovšem historie tohoto místa je daleko delší. Ve druhé polovině 13. století zde stával kamenný hrad, který založil Smil z Lichtenburka. A právě o tomto rodu bude řeč.

Krutá podmínka nemilosrdné Milady

Dnes již nikdo neví, zda má pověst, která Lichnici provází, nějaký reálný základ. Šlechtici Čestmíru z Lichtenburka se narodila dcera, ač jako správný „feudál“ toužil po potomkovi rodu mužského. A jak už to tak bývá, otcové toužící po synovi občas v dcerách pěstují mužské záliby. Ve středověku to bývalo jezdecké a bojové umění. Milada, tak ji pojmenovali, otci ochotně vyhověla, ale traduje se, že pozbyla ženské jemnosti a nabyla chlapské tvrdosti. Když dospěla, chtěl ji otec provdat, což se Miladě nelíbilo. Stanovila si tedy tvrdou podmínku. Každý nápadník musí na koni dokázat vyjet na úzký skalní výběžek, který trčel nad hlubokou roklí, a na tomto výběžku se třikrát otočit. Ovšemže to bylo náročné pro jezdce i koně, ale Milada byla neúprosná. Prý muž jejího srdce musí být obratnější jezdec než ona.

Usoužený otec raději zemřel

Našlo se přesně šest odvážlivců, kteří to zkusili a neuspěli. Přesněji řečeno, oni i jejich koně našli smrt ve strži. Zoufalý otec Čestmír marně prosil svou krutou dceru, aby tuto hrůzostrašnou podmínku odvolala. Nakonec celý nešťastný a usoužený zemřel a Milada se stala svojí vlastní paní. Za nějaký čas se objevil sedmý nápadník, jakýsi hrabě Jan. Otočil se na výběžku jednou, podruhé, ale třetí otočení se mu stalo osudným. I on skončil na dně rokle. Osmý odvážlivec se objevil již za několik dní. Prý velice krásný muž to byl a Milada se do něj zamilovala na první pohled. Chvíli uvažovala, že mu dá své srdce a ruku bez oné podmínky, ale nakonec si to rozmyslela. A tak rytíř odjel k výběžku, kde se, světe div se, bez problému otočil třikrát. Milada ovšem nevěděla, že dal svého koně okovat diamanty. Kůň stabilitu udržel a Milada na okamžik zadoufala ve šťastnou budoucnost.

Spravedlivý trest

Moc dlouho jí to však nevydrželo, rytíř sňal kuši, zamířil a zasáhl ji do srdce. Mezitím jí ještě stačil sdělit, že je bratrem onoho sedmého nápadníka a že přijel pomstít jeho smrt. Na krutý trest, který by ho neminul, však rytíř nečekal. Z místa činu bleskurychle ujel a prý se připojil ke křížové výpravě a někde ve Svaté zemi přišel o život. Nešťastná Milada však nemá po smrti klid. Jak to tak bývá, její duch bloudí po troskách hradu, srdceryvně kvílí a pozdě lituje svých činů.

Lenka Stránská

Foto: Pixabay

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141246
DnesDnes315
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden315
Tento měsícTento měsíc6696

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice