constellation 1851128 960 720První hvězdy, jež vznikly po velkém třesku, měly údajně hmotnost až stokrát větší, než má naše Slunce. Tyto skutečnosti potvrdily simulace na supervýkonných počítačích, kterými se zabýval jeden britský a dva američtí astrofyzikové. Podle jejich vyjádření

vznikly tyto první hvězdy už několik set milionů let po velkém třesku gravitačním smršťováním prvotního materiálu. Ten obsahoval vodík a helium. Hvězdy patřily k velice zářivým, značně žhavým a velkým. Dnes však již neexistují, neboť vybuchly jako supernovy.

Astrofyzikové se tedy uchýlili ke složitým simulacím na výkonných počítačích, aby blíže ověřili současné teorie vzniku prvních hvězd. Jejich studie by mohla pomoci rozšířit i debaty o povaze prvních velkých nebeských těles. Ukazuje se, že se jednalo o velmi hmotné hvězdy. Vědci mohli samozřejmě pouze spekulovat o tom, kolik těchto prvních hvězd ve vesmíru vlastně existovalo. Přiklánějí se však k tomu, že jich v oblasti, ze které se později stala Mléčná dráha, mohlo být přibližně deset tisíc. Jedním z překvapivých výsledků počítačového modelování bylo to, že gravitačním hroucením velkých mračen vodíku a helia vznikla nejspíš jedna velká hvězda, než několik menších.

(pak)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141323
DnesDnes124
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1086
Tento měsícTento měsíc7467

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice