3305nechHřbitovy jsou spojovány s tajemnem, bránou do jiných světů. Vcházíme do nich s jistou pokorou, respektem. Někoho děsí, někoho naplňují klidem.

Poltergeist v Edinburghu

Kdo hledá

klid a rád se po hřbitově prochází, asi by měl hřbitov ve skotském Edinburghu obejít velkým obloukem. Nejenže tu straší, dokonce se zde nachází síly, které návštěvníky napadají fyzicky. Když v roce 1691 zemřel obávaný královský prokurátor sir George MacKenzie, byl uložen do černého mauzolea. Byl neúnavným pronásledovatelem neposlušných náboženských hnutí. Umučeny byly stovky lidí, mnoho z nich popraveno poté, co si prošli peklem. Možná proto jeho duch nikdy nedošel klidu a brzy se stal slavným místním strašidlem. Byl navíc pohřben nedaleko místa, kde odpočívaly i jeho oběti. Údajně pravidelně vylézal z hrobu a procházel se po hřbitově. V roce 1998 se do jeho hrobky vloupal bezdomovec. Chtěl zde jen přespat, ale propadl se mezi rozpadlé rakve. Probudil tak prý temné síly, které o sobě dávají vědět dodnes. Krvavý MacKenzie se rozzuřil a nyní návštěvníky hřbitova napadá. Stovky lidí nahlásily krvavý útok neznámou silou. V roce 2000 se vymítač duchů Colin Grand rozhodl, že pomůže poslat ducha tam, kam patří. Vydal se tedy se duchovi MacKenzieho domluvit. Narazil prý ale na tak silnou energii a odpor, že se rozhodl své vymítání přerušit. Měl sice v plánu se na hřbitov vrátit a svůj pokus zopakovat, ale brzy poté zemřel na infarkt.

Vraždící doktor

Poblíž malého městečka Wales ve státě New York leží hřbitov, který na první pohled svádí spíše k romantickým procházkám. Nachází se mezi vzrostlými stromy v malebné krajině. Jenže zdání klame. Lovci duchů zde mají doslova žně. O přízraky zde nouze skutečně není a dokonce tu došlo k tragické smrti, která je spojována právě s vyšetřováním. Hřbitov vznikl v roce 1811 a mrtví se sem pochovávali celých sto let. Lidé zde potkávají postavy, vidí podivná světla, velkou spoustu návštěvníků postihly podivné a nevysvětlitelné nehody. Mezi nejslavnější zjevení patří nepokojná duše lékaře, který zde měl najít věčný klid. Hřbitov je údajně právě podle něj i pojmenován. Život lékaře byl ale poznamenán spoustou mrtvých dětí a dokonce i jejich matek. Žil kousek od hřbitova a ve svém domě dělal tajně potraty. Plody pak buď vyhazoval do blízkého rybníka nebo pohřbíval na hřbitově. Stejně končily i ženy, které jeho zákrok nepřežily. Hovoří se dokonce o tom, že nejednu z nich i sám zabil. Tíha jeho skutků na něj ale dolehla a lékař se oběsil.

Farmářův duch

Děsivými přízraky je vyhlášený i hřbitov Howard Street u neblaze proslulého města Salemu ve státě Massachusetts. Městečko Salem bylo poznamenáno válkou krále Viléma s kolonisty. Mezi zdejšími rodinami docházelo k častým konfliktům, které vyvrcholily obřím procesem. Z čarodějnictví bylo obviněno přes 200 lidí a 20 nakonec i popraveno. Mezi odsouzenými a mučenými byl i starý farmář Giles Corey, který na prahu smrti Salem proklel a přísahal mu pomstu. Krutému mučení nakonec podlehl a pohřben byl na zdejším hřbitově. Jeho duch nikdy klid nenalez a toulá se mezi hroby. Prý stále čeká na možnost pomstít se. Objevuje se zde dodnes, má údajně podobu spíše mlžného oparu. Jako člověk se zjevuje prý jen v době, kdy má přijít nějaké neštěstí. Když ho naposledy takto spatřilo na vlastní oči hned několik lidí, vypukl nedaleko velký požár. K vidění jsou tu ale i další duchové. Údajně se zde pohybují krvavé přízraky v rozedraných šatech. Jsou slyšet nelidské výkřiky, pláč a sténání.

Naďa Kučerová

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141324
DnesDnes129
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1091
Tento měsícTento měsíc7472

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice