3605siciMusela to být neuvěřitelná dřina, ušít před vynálezem šicího stroje složitou a nákladnou róbu. Však je to ve Sňatcích z rozumu, knize a televizním seriálu od Vladimíra Neffa, působivě popisováno. Traduje se, že s tímto vynálezem seznámil české

hospodyňky cestovatel a etnograf Vojta Náprstek. Vzpomínáte na scénu, kdy se snaží před ohromenými členkami Amerického klubu ušít sáček? Zapomene však navléknout nit a celý červený studem se omlouvá.

Dnes již jsou na trhu sofistikované modely, které umějí spoustu krejčovských vychytávek. Ale taková stará singrovka, která bývala přirozenou součástí domova našich babiček, to býval nádherný kus kovářské práce. Však také na ni nesměli exekutoři, kteří přišli zabavit majetek při nesplácení dluhů, ani sáhnout. Leckde, zvláště v chudých domácnostech, byla nezbytným prostředkem k přežití.

Naučit se šít na tehdejším šicím stroji chtělo už trochu šikovnosti a fortelu. Nezapomenout šlapat a zároveň se soustředit na vznikající dílo. Každá tehdejší hospodyňka, která si ještě pamatovala, jak složité a zdlouhavé bylo šít postaru, se to však raději rychle snažila naučit a v duchu vynálezcům „mašiny“ děkovala.

Pojďme se nyní podívat, kteří pánové tak usnadnili ženám jejich úděl. Traduje se, že ozbrojené konflikty bývají paradoxně původci technického pokroku. Je to smutné, ale je tomu tak. A ani šicí stroj nebyl výjimkou. Války potřebovaly vojáky, vojáci uniformy...

Na počátku 19. století vyvstala potřeba ušít tisíce uniforem. Roku 1814 (paradoxně se schylovalo ke konci napoleonských válek) představil první model šicího stroje Rakušan Josef Madersperger. Díru do světa s ním ovšem neudělal, ani když ho o dvě desítky let zdokonalil. To francouzský krejčí Barthélémy Thimmonier byl podnikavější. Nejenže sestrojil roku 1830 fungující stroj, který dokázal řetízkový steh, ale šikovně ho využil v praxi a jeho manufaktura čítala takových strojů plných osmdesát. Naštvaní dělníci, kteří se domnívali, že jim stroje kradou práci, mu je však zničili.

Další vývoj a výrobu šicích strojů měli v režii Američané. Elias Howe opatřil jehlu drážkou, Isaac Merritt Singer člunkový stroj doplnil patkou, napínáním niti a pedálem a zároveň přišel na to, že bude výhodné prodávat své výrobky na splátky. Jeho jméno a jím vyráběný šicí stroj se stal synonymem a Singrovky pak pojmem.

Je známo, že roku 1856 se čtyři největší americké firmy dohodly na patentech a další výrobci jim museli platit za poskytnutí licence.

Vojta Náprstek by se divil, co vše dokáže dnešní šicí stroj za zázraky. A také možná tomu, že výroba „mašin“ (jak jim naše babičky láskyplně říkaly) přestala být výsadou Američanů. Šikovní Češi produkovali svoji Ladu v Soběslavi, Minervu v Boskovicích a Zetu v Brně. Možná by ho také překvapilo, že ještě v osmdesátých letech 20. století byl (již elektrický) šicí stroj na českém trhu zbožím nedostatkovým.

LENKA STRÁNSKÁ

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141249
DnesDnes340
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden340
Tento měsícTento měsíc6721

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice