3705sestraPřišla na svět 1. května roku 1894 jako šestá ze sedmi dětí v Brně-Husovicích. Rodiče ji pokřtili jako Helenku. Než se stačila rozkoukat a naučit se prvním slovům, přestěhovala se rodina obuvníka Kafky do Vídně. roce 1896 nic neobvyklého, Češi prostě k hlavnímu městu

rakousko-uherské monarchie patřili. Helena měla zřejmě lásku k bližnímu v krvi. Snad proto se rozhodla pracovat jako ošetřovatelka v městské nemocnici ve čtvrti Laiz. Jejími kolegyněmi byly sestry „křesťanské lásky“ III. Řádu svatého Františka, které na ni svou obětavou péčí o trpící udělaly takový dojem, že se rovněž rozhodla stát řeholnicí. Rodičům se to sice moc nelíbilo, ale dívka si prosadila svou. V roce 1915 přijala jméno Marie Restituta (Obnovená), a o čtyři roky později začala pracovat v nemocnici v Mödlingu jako sálová sestra. Byla přísná, nekompromisní, schopná a obětavá. Se svými názory, tvrdšími žuly, si získala přezdívku „sestra Resoluta“. Ovšem autoritu si získala i u tamějších lékařů, což v té době rozhodně obvyklé nebylo.

Kříže do každého pokoje

Při anšlusu Rakouska v roce 1938 se rozhodně nedalo říci, že rakouští občané přijímali okupanty s rozhořčením. Ba právě naopak. Před nacisty se třáslo pouze židovské obyvatelstvo, ostatní jásali a vítali vojáky s květinami a fanfárami. Dnes již můžeme být s určitostí přesvědčeni, že sestra Restituta mezi nimi nebyla. Možná seděla ve své oblíbené hospůdce, konzumovala milovaný guláš, který zapíjela tuplákem piva a přemítala, co bude dál. Rozhodla se, že do nově otevřeného oddělení nemocnice zavěsí do všech pokojů kříže a také to udělala. Nacisté byli vzteky bez sebe, ale ona symbol utrpení Ježíše Krista prostě odstranit odmítla.

Možná, že toto právě byl začátek otevřené války, kterou Restituta okupantům vyhlásila. Své povinnosti plnila příkladně, ale byla tak nekompromisní v obhajování víry a práva, že nacistickým pohlavárům pořádně brnkala na nervy.

Utěšitelkou v cele smrti

Spekuluje se, že možná šlo o nastraženou past. Každopádně před Vánocemi roku 1941 našel jeden esesácký lékař papír s básní, která zesměšňovala nacistický režim. Výborná záminka jak se zbavit nepohodlné sestry - prý od básně pořizovala kopie. Udání na sebe nenechalo dlouho čekat a Restituta byla zatčena v únoru roku 1942 gestapem přímo na operačním sále. Více než rok strávila ve vyšetřovací vazbě a pět měsíců po odsouzení k hrdelnímu trestu v cele smrti. Prameny hovoří o tom, že se o své spoluvězenkyně starala, snažila se jim ulehčit jejich stav a byla pro ně svědectvím křesťanské lásky a víry. Život Marie Restituty ukončila gilotina 30. března roku 1943. Proces jejího blahořečení byl zahájen 4. listopadu roku 1988 a dne 21. června 1998 byla ve Vídni prohlášena za blahoslavenou.

LENKA STRÁNSKÁ

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141323
DnesDnes124
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1086
Tento měsícTento měsíc7467

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice