Když lord Wiliam Wirt Winchester zdědil továrnu na slavnou pušku, netušil, že dědí i prokletí s ní spojené. Oblíbená zbraň, používaná dodnes, zabila na miliony lidí. Nespokojené duše se začaly rodině mstít, alespoň tak se domnívala manželka Wiliema Sarah, rozená Lockwood-Pardee. Chtěla si je získat na svoji stranu, a tak jim začala stavět

honosné sídlo.

Prokletí rodu

První skutečná tragédie zasáhla rodinu několik let po svatbě, kdy se manželům Winchesterovým v červenci roku 1866 narodila dcera Annie. Žila krátce, lékaři jí diagnostikovali nevyléčitelnou nemoc, na kterou několik dní po porodu zemřela. Sarah se se ztrátou dcerušky nemohla smířit. Stáhla se do sebe, a tak další děti již manželé neměli. Další osudová rána přišla za pár let. Wiliam onemocněl plicní tuberkulózou a v březnu roku 1881 zemřel. Sarah se tak sice stala velmi bohatou dědičkou, ovšem věděla, že toto bohatství je jen přítěží. Byla si jistá tím, že velké peníze jí žádné štěstí nepřinesou. Ze zoufalství se obrátila na spiritisty a přes médium dostala vzkaz z říše mrtvých. Duše zemřelých, kteří odešli z tohoto světa díky smrtící zbrani, tvrdily, že rod je prokletý. Dostala i radu, jak kletbu zvrátit. Měla se odstěhovat na západ a začít stavět dům, který ale neměl být nikdy dostavěn. Zároveň se nemělo se stavbou nikdy přestat. Dům měl být vlastně důmyslným labyrintem, ve kterém se duše ztratí a Sarah díky tomu nikdy nenaleznou.

Sarah uposlechla a v Kalifornii nalezla vhodný pozemek s domem. Přestavba započala prakticky okamžitě.

Labyrint s desítkami schodišť

Bohatá dědička byla zároveň proslulá svou snahou pomáhat. Údajně nikoho, kdo se u ní zastavil, neodmítla. Z jejích darů těžily sirotčince a různé nadace. Chtěla si prostě duchy naklonit na svou stranu stůj co stůj. Chtěla ale také zůstat v ústraní. V domě tedy byla jen ona a zaměstnanci a řemeslníci, kteří pracovali sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně. Aby byla jejich práce skutečně dokonalá a pracovali bez přestávky, byli i velmi dobře placeni. Pod jejich rukama rostlo sídlo, které mělo na tisíce oken a dveří, z nichž ale spousta nikam nevedla. Za okny byly zdi, z desítek schodišť nebylo kam jít. Desítky komínů nebyly funkční a různá propadliště postrádala smysl. Dům plný dalších zvláštností a nesmyslností ovšem prý smysl měl. Sarah tak měla příchody a odchody duchů plně pod kontrolou. Sarah každou noc s duchy komunikovala a na základě jejich sdělení vždy vyšel i konkrétní plán na další stavbu a přístavbu. Předáci tak měli denně k dispozici konkrétní úkoly.

Turistická atrakce pro milovníky duchů

Sarah Winchester zemřela na sklonku léta v roce 1922, bylo jí 82 let. Skonala ve spánku na zástavu srdce ve své ložnici. Dům zdědila její neteř Marian Merriman Marriott. Následně bylo sídlo prodáno investorům, kteří z něj udělali turistickou atrakci. Mezi stovkami těch, kdo dům navštívili, byl i slavný kouzelník Harry Houdiny. Návštěvníci zde pociťují různé stavy, hovoří o tíživé energii, slyší zvuky, vidí světla, někteří se pochlubili i tím, že spatřili konkrétního ducha. Dokonce tu pár turistů na krátkou dobu osleplo. Dům je hojně navštěvován také paranormálními vyšetřovateli, kteří zde mají nemalé úlovky. Záhadná bouchání, vrzání podlahy, pohybující se kliky nebo samovolně se otevírající dveře jsou prakticky samozřejmostí. Skeptici tvrdí, že na návštěvníky doléhá jen nesmyslnost stavby jako takové, jež je protkána energií zoufalého člověka toužícího po jediném - pochopit svůj krutý osud a usmířit si svět mrtvých.

Naďa Kučerová

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141324
DnesDnes131
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1093
Tento měsícTento měsíc7474

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice