Možná to bude znít vašim uším nesmyslně, ale faktem je, že válečná tažení mají s módou a krásou mnoho společného. Například měnila ideály krásy a šířila módu rychleji než léta mírová. Nebýt válečných vpádů, neměli bychom v Evropě boty na podpatku, ženy by nenosily podprsenky a svět byznysu by nepoznal kravatu. Nevěříte? V několika

dílech našeho seriálu vám tyto módní paradoxy rádi představíme.

První muž Francie, Ludvík XIV. Král Slunce, uměl vládnout, tančit i žít na vysoké noze. Chůze na podpatcích a hůl patřily neodlučitelně k jeho majestátu stejně jako nepřehlédnutelný klobouk se pštrosími péry. Boty na podpatcích totiž jako první nosili muži.

Málokdo si však uvědomí, že první boty na podpatcích nevznikly jako módní záležitost, ale jako strategická vojenská výhoda. Používalo je vojsko, poprvé pravděpodobně perská vojenská jízda, více než tisíc let před Kristem. V té době elitní oddíl perské jízdy nosil speciální bojové boty se zvýšenou patou, která zamezovala, aby bota sjela z jezdeckého třmene. Usnadňovala tak jízdu i boj na koni. Jak známo, Perská říše se několikrát pokoušela podmanit nejen nejbližší okolních státy, ale hlavně Řeky, kteří jí stáli v cestě na západ. Dá se předpokládat, že přes vpády a bitvy s řeckými státy se pánská móda vysokých podpatků dostala i do Evropy.

To ve starém Egyptě si oblíbili boty na klínku – ale nosila je jen nejbohatší vrstva lidí soustřeďující se kolem faraona. Starověký Řím dlouhou dobu podpatkům odolával. Stal se sice jednou z prvních civilizací, jejichž občané pravidelně nosili boty, ale na podpatky docházelo sporadicky. Kožené sandály byly nejrozšířenější mezi střední a vyšší třídou. Boty také patřily k povinné výbavě římských vojáků, těmto sandálům se říkalo Caligae. Byly vysoké asi do poloviny lýtka a na podrážkách měly železné hroty (jako tretry).

Ten, kdo přišel s opravdu prvními ženskými střevíčky na podpatku, tedy těmi, které jsou alespoň částečně srovnatelné s dnešními, byla až v 16. století Kateřina Medicejská – Italka na francouzském trůně. Ano ta, co přikázala všem svým dvorním dámám nosit korzety, zakázala jim jezdit na koni obkročmo a vymyslela dámské sedlo (to vše, aby zachránila jejich prostopášné duše). Ta se rozhodla bojovat se svým nízkým vzrůstem po svém. Před plánovanou svatbou s Jindřichem Orleánským pověřila svého osobního obuvníka vyrobením unikátních bot, které jí měly dopomoci k vytoužené výšce. Výsledné boty se pyšnily podpatkem, který měřil v té době nevídaných šest centimetrů. Na francouzském dvoře způsobily značný rozruch. Každá vlivná dáma po nich dříve či později také zatoužila. A tak si žena, po vzoru mužů, poprvé dupla v parádních botkách.

LÝDIE MALCHÁRKOVÁ

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141240
DnesDnes248
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden248
Tento měsícTento měsíc6629

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice