Jednička vyjadřuje prapůvod všech věcí. Jedná se tak o základní a zároveň nejtajemnější číslo ze všech. V některých kulturách bývá znázorněna jedinou čárou a připomíná mužský pohlavní úd. Jednička je znamením jednoty a sjednocení, tedy obrazně řečeno jakéhosi boha. V čem ale tkví podstata její tajemnosti a jedinečnosti?

Staří Řekové věřili, že číslo jedna označuje základ, ze kterého byl později stvořen celý viditelný svět. Numerologové o ní hovoří jako o mocném Slunci. V křesťanské knize knih, kterou představuje Bible, vždy označuje výslovně jediného Boha. Obecně se pak též hovoří o jedné víře a jednom křtu, a tedy i o jediné církvi. V indické, zrovna tak jako v řecké, mystice, je ústředním pojmem "to jedno" - tedy jediný božský princip, který tvoří základ všeho jsoucna. Vše, co na tomto světě existuje, tedy pochází z čísla jedna a je s ním také spojeno. Německý mystický spisovatel Valentin Weigel (1533 - 1588) vyznával názor, který je založen na matematických propočtech. Stejná myšlenka pohltila i slezského mystika Angela Silesia (1624 - 1677), takže oba svorně došli k přesvědčení, že jednička v sobě zahrnuje jak mužský, tak i ženský princip, harmonii a právě tak i chaos. Božská jednička též bývá rovněž symbolickou číslicí vítězů.

To, co lze tvrdit o samotné jedničce, však určitě neplatí o dvou jedničkách, neboť jedenáctka se považuje za číslo porušení harmonie. V historii se velice často objevuje jako číslo hříšníků nebo pokání. V numerologii se zase jedná o číslo, které má v sobě zakódovaný duchovní vhled, parapsychologické nadání, vůdcovské dovednosti, srdečnost a silnou vůli. Proč ale tyto vlastnosti nevyznívají pozitivně? S jedenáctkou je to zkrátka poněkud komplikované. Numerologové jsou přitom přesvědčeni, že člověk s osobním číslem 11 je odvážný ustrašenec s touhou po moci. Tak trochu rozpolcené hodnocení jedenáctka skutečně má. Dávní vykladači magických čísel ji měli za číslo nemírnosti a nezdrženlivosti. Něco podobného zastával též německý básník Friedrich Schiller (1759 - 1805) ve hře Piccolomini: "Jedenáct je zlé číslo! Jedenáct je hřích! Jedenáct přestupuje deset přikázání!"

Počet souhvězdí zvěrokruhu je po odečtení jednoho souhvězdí, které je vždy zakryté Sluncem, právě jedenáct. Tento význam jedenáctky patrně souvisí i s jedenácti hinduistickými božstvy Aditta v nejstarší části hinduistických textů. Ovšem číslo 11 s sebou údajně nese rovněž poselství zla a smrti. American Airlines 11 byl též jedním z vnitrostátních letů, který stál za teroristickým útokem v New Yorku právě 11. září 2001.

(kov)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141239
DnesDnes242
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden242
Tento měsícTento měsíc6623

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice