Byl zde ukřižován Ježíš, pohřben a také tu vstal z mrtvých. Město je jmenuje Jeruzalém a žijí tu společně židé, křesťané i muslimové. Arabové toto město nazývají Al – Kuds, což znamená „svatý“. Památek opředených legendami, které popisuje i Starý zákon, je tu opravdu

mnoho.

Skalní Dóm

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších islámských památek. Podle legendy odtud vstoupil Mohamed na nebesa, kam ho dovezl na svém okřídleném koni archanděl Gabriel. Dodnes je tu prý otisk Mohamedova chodidla a jeho tři vousy. Vyrostl v 7. století a původně byl prý celý ze zlata. Tvarem sice připomíná architekturu křesťanskou, přesto se jedná o nejstarší islámskou budovu. Postavil ji zřejmě Abd al-Malik a prohlásil Skalní dóm za poutní místo muslimů. Měl prý nahradit Mekku, kam se každoročně vydává spousta poutníků, ale záměr se zřejmě minul účinkem. V každém případě je Chrámová hora, kde budova stojí, významným svatým místem. Podle Starého zákona zde chtěl Abraham obětovat svého syna Izáka, aby dokázal svou pevnou víru. Na poslední chvíli ho však anděl zadržel. Mnohem později tu postavil velký chrám i král Šalomoun a byla tu přechovávána archa úmluvy.

Zeď nářků

To, co zbylo ze Šalomounova chrámu, je Západní zeď nebo také Zeď nářků. Je symbolem židů, kteří byli zotročováni a zabíjeni po povstání proti Římu. Když jim bylo později dovoleno navštívit zničené místo, naříkali tu a tato tradice se uchovala dodnes. Ženy i muži zde mají vyhraněné prostory pro své modlitby. Ve spárech mezi kameny je zastrkána spousta papírků s přáními, která se prý zaručeně splní. Dokonce se říká, že existuje i faxové číslo, kam můžete své přání poslat odkudkoliv, a to bude do zdi doručeno.

Nachází se zde také méně známá Malá zeď, pozůstatek Héródova chrámu. Krutovládce nechvalně známý vražděním neviňátek, se zapsal do dějin i jako budovatel a stavitel.

Via Dolorosa

Říká se jí cesta bolesti a je připomínkou cesty Ježíše. Tudy šel na horu Kalvárii a na bedrech nesl svůj kříž. Její počátek je na místě, kde byl v hlavním římském stanu Ježíš odsouzen k smrti poté, co ho Jidáš zradil. Dodnes se při procesí po této poutní cestě zastavuje na 14 místech stejně tak, jak učinil Ježíš. Hlavním poutním místem všech křesťanů je Chrám božího hrobu, jenž stojí na biblické Golgotě. Zde byl Ježíš pohřben a také tu vstal z mrtvých. Chrám sice není architektonicky nijak zvlášť zajímavý, ale pro křesťany je posvátný. Jeruzalém je bezpochyby symbolem posvátnosti i mnoha vyprávění a legend. Zároveň ale jde také o místo krutosti a zrady. Nic z toho nemůže vyvrátit fakt, že na každého zde dýchne uchvacující atmosféra.

(nad)

foto: Pixabay

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141324
DnesDnes131
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1093
Tento měsícTento měsíc7474

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice