Indiáni vždy brali své hory, hlavně nejvyšší vrcholy, jako božstva a nazývali je apu (pán – Slunce). A mezi všemi vrcholy „země hor“ byla nejposvátnější Ausangate. Je druhou co se týká velikosti a množství ledovců v pohoří Peru a jednou z nejvyšších hor Latinské Ameriky (6 384 m n. m.). Nedaleko se

nachází staré město Inků, Cuzco, jehož je ochráncem.

Ano, hora Ausangate je mužského rodu.

Stará legenda vypráví o dvou bratrech – Salkantajovi a Ausangatovi. Jednou Cuzco postihlo veliké sucho, vše živé hynulo. A tehdy se dva odvážlivci vydali hledat spásu pro svůj lid. Salkantaj se vydal na sever, ale tam nenašel záchranu, jen samá pokušení a zakázanou lásku. Ausangate se vydal na jih. Objevil úrodné údolí a odtud posílal do Cuzca brambory, kukuřici, maso lam a tak zachránil obyvatele od smrti hladem.

V době vlády Inků oslavovali Inkové Ausangate v červenci, když se na nebi objevily plejády a blížil se letní slunovrat.

Pak přišli Španělé... Tvrdit, že jejich příchodem všechno skončilo, by nebyla pravda. Ano, přinutili indiány opustit víru předků. Ovšem staří indiánští bohové se nikam neztratili, stále se tyčili kolem. Jak už to bývá – nová víra nezničila starou, ale slily se dohromady. Dávný pohanský rituál výstupu na horu splynul se svátkem křesťanské Trojice.

Kamenné mohyly a kříže

Po cestě na svatou horu byla umístěna obětiště - uaki. Byly to z kamenů navršené mohylky. Věřící zde cestou kladli obětiny – chléb a ovoce. Církvi se to nelíbilo, ale skály odstranit nemohla a rozházené uaki se objevovaly znovu a znovu. Rozhodla proto u každé vztyčit kříž a změnit pohanskou oběť ve znamení pokání.

Nepomohlo to. Pohané obrácení na křesťanskou víru tam dále kladli chléb a ovoce a mysleli přitom na jiné bohy, například Pača Mame – veliké ženské božstvo, kterému vždy před výstupem přinášeli jako oběť několik lístků koky, stočených a zahrabaných do země.

Nic nemohla udělat církev s „velikou uakou“- hlavní skálou. Proto zde postavila chrám přímo na vrcholu. Indiáni chrám nezbořili, jen prorazili ve stěně okno, které otevřelo výhled na Cuzco, svaté město, které pro ně bylo „pupkem země“.

Misionáři před okno postavili kříž. Indiáni pod kříž dali podivný temně rudý kámen. Církev ho prohlásila za kapku Ježíšovy krve.

Svátek hvězd na sněhu

Kojlorritki patří ke svátkům možno říci věčným. Dokud bude existovat hora, bude fungovat i rituální výstup na ni. V překladu z jazyka vymizelých Inků znamená slovo kojlor hvězda a ritki sníh. Tedy doslovně přeloženo je kojlorritki „hvězda na sněhu“.

O tomto svátku se shromažďují tisíce indiánů nejrůznějších ras. Každá vesnice vysílá své zástupce, každá skupina je jinak oblečená, takže podle rituálního oblečení je možné vesnice rozeznat. Mezi nimi se odlišuje jen skupina tanečníků představujících strážce ducha hory – medvěda. Říká se jim ukuku. Je jich mnoho – asi 700 – v kostýmech s červenými a černými kapucemi a maskami na obličeji. Podle staré legendy mají svou úlohu a indiáni ji dovolují splnit jen tomu, kdo si zaslouží všeobecnou úctu.

Vize poutníků

Výstup na horu je velmi nebezpečný. Úzké horské cestičky drolící se do nezměrné hloubky nutí přemýšlet nad každým dalším krokem. A navíc je tu prořídlý horský vzduch. Dýchá se ztěžka. U některých poutníků se objevují vize, u jiných pocity stísněnosti. To i ono spojené s náročným výstupem může znamenat pád do propasti. Ale když indiáni stoupají krok za krokem do výšin, chápou, že hory jsou živé. Vše vidí, cítí a chápou a legendy o nich nejsou pohádky, ale zašifrovaná pravda.

Mnozí poutníci přiznávají, že se cítili velice nepříjemně na zasněženém vrcholu, pociťují neviditelnou přítomnost kohosi z onoho světa. Některým se před očima vznášely podivné postavy…

Podle jedné z teorií byla v dobách Inků slavnost hvězd na sněhu krvavým obřadem. Ukuku nejen čekali na východ slunce, ale bili se mezi sebou celou noc. Sníh zrudl krví zabitých – těch, které si duchové hor brali jako oběť. Prolitá krev živila půdu, zajišťovala budoucí bohatou úrodu.

V dnešní době už je vše jinak, svátek Kojlorritki nekončí na Ausangatu, nýbrž v Cuzcu. Navíc velmi zajímavě. Právě zde se čtou hlavní modlitby a uskutečňuje uctívání Ježíše Krista, rodného bratra Velikého Inky.

(ndro)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141323
DnesDnes123
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1085
Tento měsícTento měsíc7466

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice