Existovala tajná poválečná organizace Werwolf? Plánovala v utajení atentát na Klementa Gottwalda? Nebo šlo jen o jedince, které sdružovala hořkost nad prohranou válkou?

Záhadný Werwolf (vlkodlak) patřil k několika nacistickým organizacím, o jejichž

působení a struktuře existuje jen pramálo ověřených údajů. Většina spisů obsahuje jen neúplná fakta, popisy trestných činů, protokoly o výsleších svědků či obžalovaných. Jednou z mála stop je doložená činnost záškodnického semináře v Doksanech a Rheinsbergu. Ptát se dnes nějakých svědků je nemožné, neboť nežijí.

Praktická cvičení se uskutečňovala ve výcvikovém prostoru SS na Benešovsku. Již počátkem dubna 1945 se ozvala ilegální stanice Werwolf, v květnu téhož roku se znaky „vlkodlaků“ objevily na náměstí v Broumově. Útoky pod rouškou jakési tajné organizace byly vedeny též na Liberecku, v Krkonoších, na Šumavě a Tachovsku.

Tajná buňka Gabriel

Kromě Werwolfu prý existovala i jakási „pobočná“ buňka odboje nazývaná Gabriel. Sdružovala část nacistů z řad lesního personálu, bývalé provozovatele hostinských zařízení a zemědělce. Zůstali ve svém kraji a měli údajně páchat záškodnickou činnost podle pokynů.

Na druhou stranu je třeba říci, že mnozí tehdy viděli werwolfy doslova na každém kroku, různých fám bylo využíváno k vyřizování osobních účtů.

Záhadná základna na Černé hoře

Záhadná byla však záškodnická základna vybudovaná na Černé hoře v Krkonoších. V tehdejší Sokolské boudě bylo údajně připraveno několik desítek (některé prameny zmiňují dokonce stovek) osob pro boj v týlu Rudé armády, tak pro pozdější konspirační práci. Sturmbannführer SS Herbert Giel byl vybrán jako schopný velitel celého komanda. Mohl se opřít o zdatného pobočníka, esesáka Brasse.
Ještě v šedesátých letech minulého století se v černohorských slatích nalezlo několik beden s municí, mimo jiné i součásti talířových min. Celé místo bylo uzavřeno a tehdejší policie případ pečlivě vyšetřovala.

Brožura pro záškodníky

Organizace Werwolf nabyla téměř démonických rozměrů, ve skutečnosti možná až příliš zveličených. Na druhou stranu, když se spojencům do rukou dostala brožurka Werwolf: Winke für Jagdeinheiten, byl to pro ně šok. Tato brožurka byla prvním oficiálním dokumentem této tajné organizace. Obsahovala mimo jiné rady a podrobné návody na partyzánskou válku, na zřízení loveckých jednotek, způsoby zničení cíle, na záškodnické akce, přepadení, útoky, pokyny pro vybavení lovce nebo výsadkové operace.

Trochu se ale pozapomíná i na ostatní tajné společnosti – Adelbader, Zeppelin, Marabu Drei či Grünhakenkreutz. Tradují se různé zkazky o podzemních úkrytech a skladištích zbraní, řada z nich prý nebyla nikdy objevena a existují dodnes. Zejména v oblasti strmých skal Polických stěn, v podkrkonošských a šumavských údolích a roklích, také na Karlovarsku a Prachaticku. Rezavějí ale stejně, jako vzpomínky na jednu z nejstrašnějších válek v dějinách lidstva.
Jiří Nový

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141238
DnesDnes235
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden235
Tento měsícTento měsíc6616

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice