V pověrách funguje opravdový zvěřinec, mezi ta nejčastěji zastoupená zvířata patří kočky, netopýři, sovy a pavouci, kteří bývají tradičními nositeli smůly. Ve velké části Evropy platí, že pokud vám přes cestu přeběhne černá kočka, můžete očekávat smůlu. Pouze ve Velké Británii narazíme

na pověru opačnou. Kočičí moc ovlivňovat dobro nebo zlo se podle některých názorů odvozuje od faktu, že ve starém Egyptě byla kočka posvátné zvíře. Jiní poněkud přesvědčivěji poukazují na to, že ve středověké Evropě bývala kočka obvyklým mazlíčkem čarodějnic.

V Řecku se pro štěstí nosí netopýří kosti - bohužel na toho, kdo netopýra zabije, čeká prokletí. V České republice, na Slovensku a v Polsku přinášejí štěstí pavouci. Když ve Finsku zabijete pavouka, bude nazítří pršet. Ve Slovinsku nosí pavouci smůlu jen v pondělí ráno. A pak tu máme sovu, která je odedávna spojována s moudrostí - ale ne vždycky a ne všude. Její houkání je už po staletí považováno za zlé znamení, nicméně francouzská pověra zase říká, že když těhotná žena uvidí sovu, určitě se jí narodí holčička.

(ksa)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141240
DnesDnes255
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden255
Tento měsícTento měsíc6636

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice