Voňavé bylinky se používají od nepaměti v různých formách, od sušených, přes mastičky po tinktury. Víte, že s pomocí některých rostlin lze čarovat a kouzlit? Jednou z nich je kopřiva. Patřila mezi nejcennější rostliny našich předků. Například sáček naplněný kopřivou nebo figurka obalená touto

bylinkou dokáže zrušit prokletí. Pokud hodíte kopřivu do ohně, zapudíte od sebe veškeré zlo. O kopřivě se tvrdilo, že chrání před čarodějnicemi a zlými duchy. Bývala také spolehlivým ukazatelem smrti. Jestliže si lidé nebyli jisti, jestli někdo skutečně zemřel, přiložili na jeho kůži čerstvou kopřivu. Říkalo se, že když je žahavá kopřiva ukrytá v amuletu, udržuje negativní energii v uctivé vzdálenosti.

Zvláštní energii vyzařuje heřmánek. Sušeným se vykuřovaly prostory před čarováním. Heřmánek pravý má přitahovat peníze, proto si v něm obchodníci myli ruce, stejně jako hráči před hazardními hrami. Heřmánkový odvar si přidávali do koupele lidé, kteří toužili po lásce. Měl nejen očistnou funkci, ale také dokázal přilákat do náruče osamělého člověka vysněného partnera.

V nejrůznějších legendách a pohádkách se mělo za to, že kdo si přinese třezalku tečkovanou domů o půlnoci na svatého Jána a potře jeho šťávou práh, ten bude po celý rok chráněn před zlými silami. Zlé síly může prý spatřit a vidět, jak se vzdalují, osoba, která si uváže třezalku tečkovanou kolem ruky. Jestliže se bylinka sbírá za letního slunovratu, případně kdykoli v pátek, stává se ochráncem proti duševním poruchám, mírní melancholii. Květy i listy zavěšovali naši předci v blízkosti oken, aby stavení ochránili proti blesku, ohni a zlým duchům. Chcete, aby se vám zdálo něco příjemného? Má-li to být sen o nejmilejší osobě, stačí prý položit jakoukoli část třezalky pod polštář.

Ne náhodou se rozmarýn pěstoval  před domem nebo v oknech hospodyněk. Ve starodávných herbářích o něm najdeme zmínku v souvislosti s láskou a přivoláním štěstí. Voňavá snítka vložená pod polštář zaháněla noční můry a byla zárukou dobrého spánku. Položená pod postel měla ochrannou funkci nejen před zlými duchy, ale také zloději.

Černý bez se považoval za strom uzdravení. Chránil před chorobami, zlými kouzly a ohněm. Existují však zmínky, že pálení jeho dřeva přináší neštěstí. Větvičky zavěšené v domě měly odhánět zlé čarodějnice, nošení při sobě mělo člověka chránit před negativními silami, odrážet jakéhokoliv útočníka. Tradovalo se, že černý bez by měly líbat těhotné ženy, aby zabezpečily svému potomkovi dobrou budoucnost. Mělo se za to, že keř černého bezu rostoucí v blízkosti domu přispívá ke klidnému chodu domácnosti. Často byl využíván i při svatbách, aby dvojice měla štěstí.

Babské ucho, vlčí chvost nebo cigánovy gatě, jak se lidově nazývala šalvěj lékařská, má podporovat moudrost a přinášet dlouhověkost. Pokud si chcete splnit nějaké přání, pak se má napsat na lístek šalvěje a uložit pod polštář. Traduje se, že šalvěj nošená při sobě přivolává peníze. Říká se, že tahle voňavá a okrasná léčivka pohlcuje negativitu, zbavuje rozrušení a napětí, pozvedá mysl, zbavuje smutku.           

(pru)

DODATEK

Lásku mohou přivolat také šípky. Jestliže je budete nosit při sobě, navlečené jako náhrdelník, měly by se vás držet láska a štěstí.

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141324
DnesDnes127
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1089
Tento měsícTento měsíc7470

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice