Pro naše předky byla zvířata indikátory počasí, věštci i léčiteli, některá byla dokonce považována za posvátná a náležitě uctívána. Že má živočišná říše svá tajemství, o tom ví své psycholožka, astroložka a záhadoložka Olga Krumlovská, která se s námi podělila o své postřehy i několik zajímavých příběhů ze

života.

Králík

Králíci i zajíci jsou poměrně rychlí tvorové, běhají i rychlostí vyšší než 50 kilometrů v hodině. Zajímavé jsou jejich dlouhé uši, které vedle vynikajícího sluchu některým druhům pomáhají ochlazovat tělo. Jde o zvířata velmi přizpůsobivá okolním podmínkám.

Mezi americkými domorodci se dochovala legenda o zajíci Monabazovi, který žije na Měsíci a lidem dává vítr, vodu. V podstatě je to představitel velkého ducha Manitoua, stvořitel. Králíka i zajíce rovněž spojují s Měsícem buddhisté. V Číně symbolizují ušáci dlouhověkost a schopnost reprodukce. V Japonsku byl zajíc dokonce prohlášen za živou národní památku. Ve starém Řecku ho lidé spojovali s Afroditou, bohyní lásky, pro Brity byl nositelem štěstí. V anglosaských zemích najdeme často vyobrazení bohyně jara a novoluní Eostre se zaječí hlavou a také keltská měsíční božstva se vykreslovala se zajícem v ruce. V křesťanství získali zajíc i králík punc plachosti, ale také chtíče a promiskuity. Bílý zajíček u nohou Panny Marie představuje morální vítězství nad základními pudy.

Ve snech souvisejí obvykle zajíc nebo králík s rychlostí, pružností a bystrostí, nabádají k okamžitému jednání. Mohou značit nutnost rychle se v čemsi rozhodnout, rychle reagovat, aby bylo možné vyhnout se nebezpečí. Za určitých okolností může zajíček nebo králíček ve snu značit ale i sexuální objekt, který se snaží snícímu zpříjemnit život, pokud je pocit ze snu příjemný, nebo naopak může varovat před sokem či sokyní v lásce, kteří snícího ohrožují.

Léčebným působením je králík podobný kočce. Dodává člověku dobrou náladu, pomáhá mu v případě psychických problémů a je zdrojem pozitivní živočišné energie, zvláště v zimním období. Jaký příběh o králíkovi pro nás ze vzpomínek vylovila Olga Krumlovská?

Inkarnace Amadea Mozarta?

„Narodila jsem se a vyrůstala na vesnici, uchovala jsem si tedy svérázný, leč podle mne zdravější, přístup ke zvířatům než lidé z města. Ti jdou často do extrému. Buď k nim nemají vztah vůbec, nebo své city přehánějí. Afektované reakce a infantilní přístup ke zvířatům mě ponouká ke šprýmům, jež si nemohu odpustit. Když jsem se dozvěděla, že jedna z našich známých léčitelek vlastní bílého králíka, který je inkarnací Amadea Mozarta, nemohla jsem se udržet, abych nevymyslela nějakou vtipnou a ironickou poznámku na účet její i jejího hudebního génia vtěleného do králičí kožky. Slavná léčitelka to ignorovala, i když možná s velkým úsilím. Což o to, její králík byl pěkný a chytrý. Pochopil slabinu své paní a ovládl celou její domácnost. Producíroval se sebevědomě po klavíru, trousil bobky na stole mezi šálky s kávou a zkoušel si tu a tam brousit zuby. Občas mu dala panička na dlouhé uši slušivá sluchátka a pouštěla mu koncerty. Králík ochotně držel. Oči obrátil v sloup, nasadil meditační výraz a čumáčkem pohyboval do rytmu. A vyplatilo se - dostal mrkev nebo jablíčko. Osud tomu chtěl, abychom se s touto dámou setkaly znovu. Pečlivě jsem se připravila na králíka Amadea a radovala se, že léčitelku vyvedu z míry. Nebyla jsem ale sama, kdo se těšil a hodně o našem setkání přemýšlel. Na schůzku dáma přišla nikoli se svým králíčkem, ale přinesla jako dárek jeho kamaráda. Torro, tak jsme ho pojmenovali, to hravě skoulel nejprve s kocourem, pak s dětmi, s jejich otcem a nakonec i se mnou. Vybojoval si výsadní poležení na mém klíně ve chvílích, kdy jsem seděla u počítače a psala. A já se pravidelně probouzela každý den kolem druhé ráno jako ukřižovaná. Na jedné ruce mi ležela dcerka a tulila se, na druhé synek, kolem něhož byl obtočený tatínek a taky se tulil. Kocour si v noci otevřel dveře a ulehl mi u hlavy. A králík? Ten utekl z klece, vyskočil na postel a rovněž spokojeně usnul na mých nohách. Právě on mě vždy probudil, protože strašně chrápal! Až díky němu jsem pochopila, jak úžasně mazaná zvířata králíci jsou a jak dokážou být čistotní.“

(cul)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141248
DnesDnes333
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden333
Tento měsícTento měsíc6714

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice