Jeden z případů kanibalismu se odehrál v odlehlé amazonské vesnici na západě Brazílie, obětí byl devatenáctiletý zemědělec. Domorodci mladého farmáře Ocelia Alvese de Carvalha zabili, jeho maso po vraždě rituálně pozřeli. Policie dopadla pětici indiánů, zadržení ale uprchli. Vzhledem k tomu, že brazilské zákony nedovolují bezpečnostním složkám vstoupit na indiánskou půdu, policisté nevydali ani zatykač. Není jasní, kolik lidí se na rituálním aktu kanibalismu podílelo, protože do džungle prchlo mnohem více domorodců. Farmář se s domorodci dobře znal a v minulosti si běžně vypomáhali. Od té doby, co ho indiáni pozvali do vesnice, ho už nikdy nikdo neviděl. Rodina se ho vydala do rezervace hledat, našla ale pouze jeho rozčtvrcené tělo a lebku. Indiáni se měli chlubit, že zemědělcovy vnitřnosti uvařili a snědli.
Podle úřadů žije v Brazílii na 2 500 příslušníků kmene Kulina, z toho 450 v západním regionu při hranici s Peru. Celkem je v Brazílii zhruba 460 000 domorodců, kteří mluví 1300 jazyky. Asi 55 skupin žije v úplné izolaci.
Kanibalismus je doložen z různých dob, jeho výklad závisí na etnografických pozorováních. Jde o projev kultu mrtvých, projev víry v magickou sílu (srdce, tuk), jen velmi zřídka jde o materialistickou potřebu. Nejstarší kanibalismus je doložen v paleolitu (Krapina). Stopy kanibalismu můžeme sledovat v nordickém neolitu, výjimečně i v době bronzové, v Čechách na konci doby bronzové (knovízská kultura).
Kanibalismus u lidí se oznažuje jako antropofágie neboli lidojedství. V lidské společnosti byl v minulosti praktikován rituální kanibalismus (např. pozření srdce nepřátelského bojovníka bylo vnímáno jako získání části fyzické a duševní síly, kterou disponoval); jeho stopy byly výrazně zachyceny i na našem území u populací střední doby bronzové např. v únětické kultuře. Ne vždy se tedy kanibalismus vyvíjel u komunit v oblastech s omezenými zdroji vhodné masité potravy, ale mohl mít spíše rituální motivaci. Ještě i v novověku byl v Evropě kanibalismus přítomen například jako léčebný prostředek. V moderní společnosti byl kanibalismus prakticky vymýcen, známy jsou jen případy zapříčiněné hladem (obléhání, hladomor) a výjimečné činy některých vyšinutých jedinců. V oblastech málo zasažených západní kulturou se kanibalismus udržoval ještě dlouho ve 20. století, jako například na Papui-Nové Guinei. Provozovali ho patrně i někteří afričtí diktátoři 20. století, např. Jean-Bédel Bokassa a Idi Amin, ale i vojáci Charlese Taylora. Jeden z nejpozdnějších případů kanibalismu ve společnosti byl pozorován v Severní Koreji během rozsáhlého hladomoru mezi lety 1995 a 1997 a znovu v roce 2013.
(toh)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141240
DnesDnes256
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden256
Tento měsícTento měsíc6637

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice