Gorhamovu jeskyni (Gorham’s Cave) najdete na východním pobřeží Gibraltaru, u jižní části východní stěny Gibraltarské skály nedaleko Alboránského moře. Tato jeskyně je významným archeologickým nalezištěm, jde totiž o jedno z posledních míst, které obývali neandertálci. Toho času ovšem byla hladina Středozemního moře nižší a vápencová jeskyně se tak nacházela asi pět kilometrů od pobřeží.
Jak vznikl název?
Ten jeskyně získala díky svému objeviteli, kterým byl A. Gorham z druhého praporového pluku Royal Munster Fusiliers. S pozdějšími archeologickými výzkumy sice neměl tento muž - voják vůbec nic společného, nicméně na stěnu během své návštěvy jeskynního prostoru napsal sazemi z popela své jméno i datum, kdy tam zabloudil.
První archeologický průzkum
Několik desetiletí potom o jeskyni dál nikdo nic nevěděl. Dalším návštěvníkem, který tu zanechal svůj podpis, byl až roku 1943 jakýsi J. J. Davies. Za dva roky poté se do jeskyně dostali dva ženisté, Keighley a Ward. Ti si již všimli archeologicky cenných předmětů - šlo o hrnčířské výrobky, kamenné nástroje, kosterní ostatky lidí a zvířat. Informovali své nadřízené a o objevu se tím pádem dozvěděl i gibraltarský guvernér. Ten po návštěvě jeskyně rozhodl o dalším výzkumu. A tak se v roce 1945 u jeskyně objevil poručík George Baker Alexander, geolog z Cambridge. Metody jeho průzkumu ovšem zpochybnila komise Gibraltarského muzea, proto místo opustil a z tohoto důvodu také nebyly výsledky jeho tříletého snažení nikdy zveřejněny.
Cenné vykopávky
Archeologické práce odhalily čtyři stratigrafické vrstvy. První vrstva svědčí o využívání jeskyně od osmého do třetího století před naším letopočtem Féničany. Pod ní se nalézá svědectví o krátkém využívání jeskyně v neolitu. Ve třetí vrstvě bylo nalezeno 240 dokladů z časů mladého paleolitu, byly magdalénienského a asolutréenského původu. Ze čtvrté vrstvy bylo vyzvednuto 103 položek, včetně hlavic oštěpů, nožů a škrabek, rozpoznaných jako moustérienské, jež byly používány tisíce let. Nebyly u nich ale nalezeny žádné lidské ostatky, které by umožňovaly určit a zařadit obyvatele jeskyně. Ovšem moustérienská kultura bývá vnímána především jako kultura evropských neandertálců.
(xar)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141246
DnesDnes316
VčeraVčera378
Tento týdenTento týden316
Tento měsícTento měsíc6697

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice