Odborníci z Technické univerzity v Mnichově našli v geologických vrstvách starých 2,8 milionu let atomy jistého řídce se vyskytujícího radioaktivního izotopu železa. Podle nich se jedná o pozůstatek po explozi hvězdy vzdálené asi sto světelných let od Země. Statisíce let potom trvalo, než vesmírné částice s atomy železa, které zanikající hvězda vyvrhla do okolního prostoru, dospěl až ke sluneční soustavě, pronikl zemskou atmosférou a usadil se na dně moří. Vzácný izotop železa však nepřicházel sám, neboť naše planeta se stala terčem intenzivního bombardování kosmickým zářením. I to byl totiž následek zániku vybuchlé hvězdy, který pak trval přibližně 300 tisíc let.
Němečtí odborníci připouštějí, že zatím sice nebylo prokázáno, zda takový nárůst intenzity kosmického záření mohl mít významný vliv na zemské klima, ale považují to za velmi pravděpodobné. Zároveň pak poukazují na skutečnost, že ve stejné době, kdy se radioaktivní železo usazovalo na dně pozemských moří, došlo i ke změně pozemského klimatu. V takovém případě kosmické záření oslabilo vrstvu ozonu a umožnilo, aby na povrch naší planety snáze pronikaly smrtící ultrafialové paprsky ze Slunce. Důsledkem této změny bylo též sušší a teplejší počasí, které následně zredukovalo rozlohu světových lesů, například v Africe, ale i jinde. Pro některé živočichy tyto změny představovaly konec existence a naprostý zánik mnoha živočišných druhů. Pralidé, kteří tehdy Afriku obývali, se však i těmto významným změnám dokázali přizpůsobit, neboť byli nuceni sestoupit ze stromů a naučit se chodit vzpřímeně.
Kdyby někdy v budoucnu explodovala některá z hvězd v poměrné blízkosti naší sluneční soustavy, zaplavila by naši planetu vysoce nabitými částicemi - kosmickým zářením s potencionálně katastrofálními důsledky. V takovém případě se dá totiž předpokládat, že další oteplení a vysušení zemského klimatu, spolu s nebezpečnými vesmírnými částicemi, by s velkou pravděpodobností ukončily veškeré vyšší formy života nejen na Zemi, ale i na mnoha dalších eventuálních místech ve vesmíru.
(kov)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141324
DnesDnes128
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1090
Tento měsícTento měsíc7471

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice