Z čistého a klidného moře vystupují tisíce ostrůvků - to je mystický Halong Bay, který patří k zázrakům přírody Vietnamu. Název Ha Long znamená v překladu „místo, kde se drak zanořuje do moře“.

Staré legendy
Podle jisté legendy vytvořili jednotlivé ostrovy draci, kteří tak chtěli pomoci místním obyvatelům. Draci posypali mořskou hladinu perlami a drahokamy, z nichž se staly ostrovy a skaliska, které zabraňovaly nepřátelským lodím vplout do zátoky. Další legenda praví, že jakýsi drak přelétal nad oblastí a svým ocasem vyrýval do země hluboká údolí. Pak se ponořil do moře a vzniklá údolí zalila mořská voda, nad hladinou zůstala jen nejvýše položená místa. Drak je v oblasti Asie každopádně považován za bytost kladnou, tedy i místa, jež měla být stvořena dračí silou a aktivitou, jsou kladnou zónou, mají pozitivní působení a vliv na člověka. Ostrůvky Halong Bay chrání pobřeží Vietnamu a mají i určitý náboženský význam.

Co říkají o ostrůvcích vědci?
Jde o vápencové formace, jejichž vznik spadá do období před 250 až 280 miliony lety. V té době byla na tomto území pevnina a jednotlivé prolákliny byly vytvořeny působením vodních toků. Na ostrovech se dodnes zachovaly ulity sladkovodních plžů, které tuto teorii dokazují. Později bylo území zatopeno oceánem. Vegetaci ostrovů tvoří přes 435 druhů rostlin, žije zde množství druhů ptáků, plazů a bezobratlých živočichů.

Tajemné jeskyně
Vápencové skály jsou protkány jeskyněmi. Najdete tu například jeskyni Hang Sung Sot (jeskyně zázraků), která patří k nejrozlehlejším. Vnitřní prostory (skládá se ze tří obrovských sálů) mají plochu více než 10 000 metrů čtverečních! Ke vchodu do jeskyně vede příkré schodiště, sály jsou ale průchozí a nasvícené. Nebo je tu Hang Trong (jeskyně bubnů), která má název podle vzdáleného zvuku bubnů, který tu návštěvníci prý za určitých podmínek slýchávají. Ve třetím sále této jeskyně se prý ve 13. století skladovaly ostré bambusové kůly, které později použil vietnamský národní hrdina Tran Hung Dao k zneškodnění mongolského loďstva vedeného Kublajchánem. Tran Hung Dao kůly nechal zabodnout do dna řeky Bach Dang a znemožnil tak lodím připlout k pevnině.

Vesnice na vodě
Mezi jednotlivými ostrovy se vznáší několik plovoucích vesnic. Domy - lodě jsou ukotveny ke dnu a mezi nimi jsou nataženy rybářské sítě. Říká se, že nejstarší obyvatelé těchto vesnic nikdy nevstoupili na pevninu. Do vesnic se lze dostat pouze na loďce či kajaku.
(xar)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141324
DnesDnes127
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1089
Tento měsícTento měsíc7470

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice