Lake Natron (jezero Natron) leží v Tanzanii nedaleko aktivní sopky Ol Doinyo Lengai. Vulkán, jehož jméno v překladu znamená Hora bohů, produkuje sopečný popel, který stojí za hodně zajímavým úkazem. V mělkém a hodně zásaditém jezeře přežívá sinice, která barví vodu do červena. Slaná voda má teplotu až 50°C a na
hladině tvoří solnou krustu připomínající červené kry. Jezero má ale ještě jednu velkou zvláštnost. Láká sem spoustu živočichů, kteří záhadně umírají, a následně je důkladně konzervuje. Takto vzniklé sochy zvířat jsou naprosto dokonalé v každém detailu.
Dokonale mumifikovaná těla
Jak zde zvířata přesně umírají, je dodnes záhadou. Má se ale za to, že je nejspíše mate dokonalý odraz okolní krajiny odrážející se v jezeře. Zvířata, hlavně ptáci, narazí na hladinu a zemřou. Sůl a soda pak vytvářejí z těl perfektní, i když trochu ponuré, sochy. Evokují jakýsi zvláštní posmrtný svět duchů.
Fotograf Nick Brandt místní krajinu a zkamenělá zvířata nejen fotí, ale zároveň je aranžuje tak, aby vytvářela dojem života. Sochy jsou ve vodě, ve větvích stromů. Kromě ptáků zde našel i několik netopýrů.
Nick Brandt se netají tím, že ho sochy fascinují. Dle něj jsou na zvířecích tělech zachovány naprosté detaily, které by neuměl vytvořit snad žádný sochař.
Jezero má i příznivou tvář
Lake Natron jen nezabíjí. Jeho lepší tvář naopak vytváří dokonalé prostředí pro některé druhy zvířat, která zde nacházejí naprosté bezpečí.
Hnízdí zde hlavně plameňáci, pravidelně se sem slétávají, aby se v klidu mohli rozmnožit. Prostředí jezera je chrání před predátory a zároveň díky vysychání poskytuje dostatek prostoru pro hnízdiště. Ptáci tu nacházejí i dostatek potravy, živí se hlavně řasami.
Kromě plameňáků se zde v hojném počtu vyskytují i kachny a husy, orlové nebo ibisy. Zdržují se tu šakali, antilopy, pakoně, gazely a další zvířecí druhy.
Křehké stopy historie
Ve vyschlých částech jezera jsou zachované stopy staré desítky tisíc let. O významný objev se postaral místní vesničan. Díky němu vědci objevili kolem 400 stop patřících dvanáctičlenné skupině složené hlavně z žen a dětí.
Stopy se nacházejí na poměrně malém prostranství. Z výzkumu je jasné, že někteří prostě šli, někteří běželi. Ví se i směr, kterým se naši předci ubírali. Stopy jsou důkladně sledovány, může se totiž snadno stát, že lidstvo o nalezený poklad připraví vlhko. Odborníci se je tedy snaží udržet v suchu.
Předpokládá se, že jezero toho ukrývá mnohem více. Je dlouhé bezmála 60 kilometrů a stále předmětem bádání.
Svá tajemství Lake Natron odkrývá pomalu a v tichosti.
(nak)