Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/horoskopy.spirit.cz/templates/horoskopy_3_8_2/functions.php on line 202
Poloha: Komplex zajímavých a tajemně působících jeskynních prostor se nachází v Indii ve státě Mahárašta, východním směrem od Bombaje. Z Bombaje je k nim možné přicestovat vlakem, jízda trvá asi osm hodin. Turisty pak dovážejí téměř až ke vstupu do poměrně rozsáhlých jeskynních prostor speciální autobusy.
Typ: Nejde o přírodní jeskyně, před mnoha staletími byl
y do skalních masivů uměle vytesány.
Ajanta a Ellora - jsou jeskynní chrámy, které patří mezi památky zapsané do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Do strmých skal je kdysi vytesali lidé, používali je jako své náboženské svatyně. A třebaže je v Indii celá řada dalších jeskynních chrámů, žádné nepředčí výzdobou ani bohatostí historie tyto dva komplexy. Jeskyně Ellora překvapují zejména skulpturami a chrámy Ajanta mají zase unikátní malby na stěnách.
Ajanta
Jeskynní komplex objevil v dubnu roku 1819 anglický voják osmadvacáté kavalerie, který do oblasti zavítal údajně na lov tygrů. Jde o chrámy buddhistické, pocházejí z období 200 let před naším letopočtem až 650 let našeho letopočtu. Jeskyně se vinou půlkruhově podél řeky Vaghore, je jich tu celkem devětadvacet. Nástěnné malby uchvátí každého návštěvníka, jsou na nich výjevy z Buddhových životů. Barvy použité k výzdobě prostor přitom byly většinou vyrobeny ze zdejších nerostů, pouze modrá barva byla připravena z lazuritu, který se za tímto účelem k jeskynním chrámům dovážel ze střední Asie.
Ellora
Komplex chrámů je velmi rozsáhlý, jeho prozkoumávání zabere minimálně jeden den. Výstavba trvala několik století, vedle sebe tu jsou chrámy buddhistické, hinduistické i džinistické. Mniši zde vytesali celkem třicet čtyři jeskyně. Dvanáct je buddhistických, ty pocházejí z let 600 až 800 našeho letopočtu. Výstavba sedmnácti hinduistických spadá do období 600 až 900 let našeho letopočtu a posledních pět džinoistických jeskynních chrámů vznikalo v letech 800 až 1000 našeho letopočtu. Proto tu návštěvníci procházejí několik typů chrámových prostor - kláštery s nádvoříčky nebo ústředními síněmi, kolem nichž jsou rozmístěny obytné mnišské cely, pak jsou tu například velké sály rozdělené dvěma řadami sloupů na střední loď a dvě postranní, kde se pravděpodobně konaly bohoslužby. Vzhledem k tomu, že byly všechny chrámy tesané shora dolů, nebylo při jejich výstavbě zapotřebí žádného lešení. Za nejkrásnější je laickou veřejností i odborníky považován chrám Kailása, který je zasvěcený Šivovi. Jedná se o nejdelší monolitickou skulpturu na světě, tesalo ji dlouhých 150 let na 7000 lidí!
(xar)
FOTO JESKYNĚ AJANTA: DESTINATION360.COM