Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/horoskopy.spirit.cz/templates/horoskopy_3_8_2/functions.php on line 202

Planety podobné naší Zemi

Ze zprávy Astrofyzikálního střediska na Harvardu vyplývá pozoruhodné zjištění, že ve vzdáleném vesmíru skutečně existují planety podobné naší Zemi. Vědci už dlouho po takových tělesech pátrali, ale žádné z nich se

 

pro náš život nehodilo. Až teprve v poslední době došlo k identifikaci osmi vhodných oběžnic jiných hvězd za pomoci údajů poskytnutých z orbitálního teleskopu Kepler.

Po kalkulaci výběru byla přitom zvolena co nejširší škála podmínek, jež definuje předpoklady pro vznik života. Z dlouhodobého hlediska by se jednou v budoucnosti mohly planety, podobné té naší, stát náhradním domovem lidstva, jehož nerozvážná činnost přispívá téměř neodvratně k ukončení obyvatelnosti planety. Už jenom nekonečné znečišťování ovzduší, vody i země společně s drancováním přírody povede ke globálnímu oteplování na Zemi a tento proces, jak se zdá, zřejmě nepůjde zastavit.

Možné budoucí sídlo lidstva bylo z osmi objevených exoplanet vypočteno na planetě v souhvězdí Lyry, která se zatím jeví jako nejvíce podobná Zemi. Její vzdálenost od nás činí 1 120 světelných let. Planeta tam obíhá hvězdu typu červeného trpaslíka a podle propočtů je až na 97 procent obyvatelná organismy podobnými našim pozemským. Nese jméno Kepler-4426 a dosahuje velikosti naší planety.

Druhým nejnadějnějším domovem pro lidstvo se jeví rovněž oběžnice rudého trpaslíka v souhvězdí Lyry, která je oproti předešlé ještě blíže k nám, neboť se nachází ve vzdálenosti 470 světelných let. Rok na této planetě trvá pouhých 35 dní, avšak její obyvatelnost už je podle propočtu vědců o něco menší a pohybuje se kolem sedmdesáti procent.          

(kov)

 

Existuje záhadné skladiště mimozemšťanů?

O mimozemšťanech, kterým se podařilo dorazit až na naši planetu, toho bylo už hodně napsáno a nafilmováno. Toto stále živé téma nutí tvůrce k dalším a dalším příběhům, přičemž čtenářů ani diváků neubývá. Jeden ze sci-fi amerických seriálů se jmenuje Skladiště 13 a točí se kolem oblasti zvané Warehouse 13. V tomto zařízení se mají údajně uchovávat různé nadpřirozené objekty, artefakty, přístroje i záhadné předměty nashromážděné vládou USA za celá staletí. Úkolem televizních agentů se stalo hledání dalších artefaktů a monitorování zpráv o nadpřirozených aktivitách. Místo, které by mohlo ve skutečnosti připomínat Skladiště 13 v reálném světě, je Oblast 51 v americkém státě Nevada. Právě o ní různí konspirátoři tvrdí, že tady Američané ukrývají mimozemské technologie a dokonce i těla mimozemšťanů právě tak, jako dalších záhadných bytostí, které se na naši planetu dostaly při údajných haváriích vesmírných lodí nebo při jejich zneškodnění, kdy tyto bytosti zkoumaly Zemi.

Oficiálním stanoviskem vlády Spojených států však je, že Oblast 51 patří jen k běžné základně amerických vzdušných sil, kde dochází k testování vysokorychlostních letadel i další techniky. Až přespříliš střežený záhadný areál však zase spíše dává za pravdu veškerým konspiracím, které obviňují vládu USA z toho, že nejen před Američany, ale i před celým světem tají něco, co se značně vymyká běžným pozemským záležitostem.    

(vel)