Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/horoskopy.spirit.cz/templates/horoskopy_3_8_2/functions.php on line 202

Na ostrově Raivavae (je součástí Francouzské Polynésie) byla nalezena velká kamenná socha. Je vysoká téměř tři metry a zobrazuje těhotnou ženu. Podivné je, že má na rukou po šesti prstech a odborníci míní, že kdysi snad cosi

držela. Ale co, to nikdo netuší. V současné době je socha součástí expozice muzea Paula Gauguina v hlavním městě Tahiti - Papeete. Před tím byla ovšem vlastnictvím Stephena Higgina z Papeete, který ji koupil od prvního majitele, jenž v roce 1965 zorganizoval a zaplatil její převoz z ostrova Raivavae.

Poutá pozornost i děsí
Socha je vystavena v zahradě muzea a patří k největším zvláštnostem muzejní sbírky. Mimo jiné zřejmě i díky tomu, že je u ní umístěna varovná tabulka s nápisem, který hlásá, že se jí nemá nikdo v žádném případě dotýkat. Proč? O život už připravila několik lidí!

Pravda, nebo pouhý marketingový tah?
Jisté je, že se i domorodí ostrovani soše po staletí vyhýbali, podle jejich legend je totiž prokletá. Ten, kdo sochu tesal, do ní prý vdechl nebezpečné kouzlo tapu. A právě to způsobuje, že tomu, kdo se jí dotkne, přináší neštěstí a někdy i smrt. Podle některých informací socha již zabila minimálně devět lidí. Mezi její oběti patří tři Tahiťané, kteří ji před lety přemísťovali z Raivavae na Tahiti. Všichni zemřeli v průběhu několika týdnů záhadnou smrtí. Podivná smrt prý skolila i původního majitele sochy a jeho ženu. A ušetřen nezůstal ani Stephen Higgin. Po kontaktu se sochou umíral dva měsíce na neznámou chorobu, které nakonec podlehla za několik dalších týdnů i jeho sestra. Není divu, že se zbylí příbuzní sochy raději urychleně zbavili, darovali ji muzeu. Během transportu do muzea se jí ovšem dotkli další dva lidé, jejichž osud tak byl zpečetěn.

Vrátí se na místo svého vzniku?
Vzhledem k pověsti, jakou socha má, sílil delší čas tlak na to, aby se vrátila zpátky na ostrov Raivavae. Polynésané dokonce posbírali i potřebné podpisy pod petici za její návrat, jenže nakonec zjistili, že vrátit sochu nebude tak jednoduché. Nikdo s jejím převozem nechce mít nic společného, strach z kletby je obrovský.
(xar)