Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/horoskopy.spirit.cz/templates/horoskopy_3_8_2/functions.php on line 202

Benátky bezesporu patří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace. Méně se ale ví o tom, že k nim patří malý asi sedmihektarový ostrov Poveglia, který se nachází v Benátské laguně. A tento ostrůvek je zařazen mezi nejstrašidelnější

místa na světě.
Mezi 15. a 17. stoletím, v časech morových epidemií, byli na tento ostrov umísťováni všichni nakažení morem. Stal se de facto čekárnou na smrt. Po celém ostrově se nacházely morové jámy, do kterých byly pohřbívány oběti moru. Byly sem přiváženy tisíce mrtvol k pohřbení nebo spálení. Ale obětí moru bylo tolik, že se na ostrově vyskytovaly hromady tlejících těl a štiplavý zápach byl cítit daleko od ostrova.
Ale to nebylo všechno. Na ostrov byli přiváženi také ti, kteří byli morem nakaženi, ale stále žili. Všichni s příznaky nemoci byli odvezeni na ostrov, kde je často ještě živé házeli do velkých jam společně s mrtvými. Podle záznamů v kronikách mělo na Poveglii zemřít v naprosté izolaci více než 160 tisíc lidí. Z ostrova se prý stalo hnijící místo, kde se spálená a rozkládající těla smíchávala s půdou a vytvořila hrubou lepkavou vrstvu. Mnozí místní věří tomu, že ti, kteří zde zemřeli, tu stále přebývají.

 

Sanatorium pro duševně nemocné
V roce 1922 bylo na Poveglii postaveno sanatorium pro duševně nemocné. Ale z pacientů se zde staly doslova trosky. Stále si stěžovali, že se jim v ústavu i mimo něj zjevují hnijící mrtvoly a všude na ně mluví tajemné hlasy. Nikdo tyto stížnosti nebral vážně, vždyť to byli blázni, a proto také byli do sanatoria umístěni. Díky tomu se z ostrova Poveglia stal pro široké okolí strašák, kterému se raději všichni vyhýbali.
Jeho odlehlost prý začali zneužívat někteří lékaři, kteří na pacientech páchali drastické pokusy. Traduje se, že se to později otočilo proti jednomu z lékařů, kdy i on začal vidět různé přízraky a duchy jako jeho pacienti. Nakonec spáchal sebevraždu skokem ze zvonice sanatoria.
Místní legenda tvrdí, že byl do zvonice násilně dotlačen nadpřirozenou silou, která ho odtud vyhodila. Z Poveglia se stal strašidelný ostrov a v roce 1968 bylo sanatorium definitivně uzavřeno. Ale hrůza na ostrově přetrvává dodnes a přístup na něj je pro běžné lidi přísně zakázán. Stále je plný lidských ostatků, které příroda postupně odkrývá.
Místní vypráví, že v průběhu poklidných nocí je v zálivu slyšet zvonění, které přichází z ostrova. Jeho břehům se vyhýbají i rybáři, protože se několikrát stalo, že místo ryb vytáhli z vody části lidských těl. Pokusy využít půdu k zemědělským účelům pochopitelně ztroskotaly.

Lovci záhad z ostrova prchali
Protože na ostrově stále dochází k paranormálním jevům, stal se vyhledávaným místem pro lovce záhad. Ale ti odtud většinou utekli celí vystrašení. Většina z nich tvrdí, že se tam již za nic na světě nevrátí. Jeden prý dokonce vstoupil do rozpadajícího se sanatoria, kde ho oslovil tajemný hlas a radil mu, aby odešel a nikdy se sem nevracel. Benátčané tvrdí, že když zemře zlý člověk, jeho duch se přestěhuje na ostrov Poveglia.
Italská vláda se snaží již nějakou dobu ostrov prodat. Zatím bezvýsledně.
(kýr)