Historická past
Syfilis v dřívějších dobách náležela mezi jednu z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších chorob. Zmínku o této nemoci můžeme najít už v bibli. Syfilis byla ve středověku navíc často zaměňována za v tu dobu hojně rozšíř
enou lepru. V roce 1925 byl proveden průzkum hřbitova pražského leprosaria ze 13. století. A jaké byly výsledky? Na mnohých ostatcích byly zjištěny charakteristické syfilitické změny.
Francouzská nemoc
Název této nemoci vznikl koncem 15. století, kdy v roce 1493 měli zavléct tuto pohlavní chorobu Kolumbovi námořníci z nově objevené Ameriky do Evropy. Dějiny praví, že španělští námořníci zavlekli chorobu do neapolských nevěstinců, kde se jí při svém vpádu nakazili francouzští vojáci. Armáda francouzského krále Karla VIII. Musela pod tlakem Benátské ligy sdružující papeže, římského krále, Benátskou republiku a Španělsko brzy vyklidit pozice a nakažení žoldnéři se rozptýlili po Evropě. Sebou si měli přinést i nepříjemnou vzpomínku na Neapol, které se právě kvůli nim začalo říkat „francouzská“ nemoc. Jde ale o mýtus, protože syfilis existovala v Evropě už před objevením Ameriky.
Vředy a černá kůže
Nemoc je to přímo odstrašující, v prvním stádiu se na místě infekce objevil pouze nebolestivý vřed, ve druhém nastupovala vyrážka a poté následovalo období, které mohlo trvat celé roky. Potom přišly vředy a tečkou za vším se stala progresivní paralýza, která měnila celou osobnost. Došlo k ochromení mozkových cév, černání kůže.
Lékem byl jed
Jako lék se na syfilis používala rtuť, která se vtírala do kůže a čím více jí bylo, tím samozřejmě lépe. Nemocný poté ulehl do postele a otrava rtutí mohla postupovat ještě rychleji. Pacient slábl, propadaly se dásně a vypadaly zuby. Útrapy byly tak kruté, že mnozí místo léčení volili smrt. Nemoc se ale také léčila koupelí v jelením mléce, koupelí v krvi netopýrů, stykem s pannami.
Slavní nemocní
Dnes se této nemoci říká nemoc vzdělaných, počet nemocných se ale i v dnešní době každý rok zdvojnásobuje. Přibývá dokonce i nakažených dětí, na které nemoc přenesla jejich matka. Mezi nakaženými touto nemocí byli i slavní lidé, jako například Rudolf II., Ludwig van Beethoven, J. W. Goethe, Bedřich Smetana, podezření na tuto nemoc je také u Karla Hynka Máchy, Jaroslava Vrchlického nebo Josefa Mánesa.
(zla)
DODATEK: Syfilis je závažné bakteriální onemocnění, které se přenáší hlavně pohlavním stykem. K přenosu onemocnění může ale dojít i z matky na plod nebo při kojení. Vzácně může dojít i k přenosu prostřednictvím kontaminovaných předmětů (např. Jídelní příbory, sklenice). Její příznaky postupují ve třech stádiích. Léčba probíhá vždy v nemocnici.