FOTO: ZDENEK TROSKA, ZDROJ: ZDENEKTROSKA.CZ
Pro jedny je Zdeněk Troška režisér, jehož pohádky a filmy milují, druzí jeho filmy nemusejí. Přesto umí Zdeněk Troška velmi dobře využívat svoje znalosti a inteligenci.
Narodil se 18. 5. 1953 v jihočeských Hošticích u Volyně a jde o jednoho z nejúspěšnějších režisérů naší kinematografie. Vystudoval FAMU, obor filmové a televizní režie. Neproslavil se jen u nás, velký ohlas měla například i jeho retrospektivní přehlídka Troškových dětských filmů na filmovém festivale pro děti a mládež v Petrohradě. Věnuje se také hudebním snímkům. V roce 1983 získal Troškův film Bota jménem Melichar čtrnáct cen na festivalech jak domácích, tak v Portugalsku a Španělsku. Snad nejvíce byla u našich diváků úspěšná jeho trilogie Slunce, seno… Zapomenout ale nesmíme ani na jeho pohádkovou duši, která se objevuje ve formě hodných čertů a princezen. V jeho pohádkách vždy vítězí dobro nad zlem. Na to, jestli je tomu tak i v jeho životě, se nyní podíváme..

Zdeňku Troškovi nechybí síla a v životě jsou jeho hnacím motorem velké ambice. Je velmi citlivý, skromný a spořivý. Výrazný je i jeho vztah k umění, dokáže jít pečlivě a mnohdy až tvrdohlavě za svým cílem. V životě má předpovězeno dost štěstí, ale majetek získává přesto jen těžkou prací. Dobře navazuje kontakty, má rád dobré jídlo i pití. K jeho negativním vlastnostem patří přílišná tvrdohlavost, ale jak se zdá, v jeho oboru se vyplatila. I když se vždycky najde někdo, kdo danému jedinci nepřeje, Troškovo umění bude vždycky nezapomenutelné a bez jeho pohádek si neumíme představit žádné Vánoce ani chvíle volna. Jeho umění prostě obdivují jak dospělí, tak i děti.
(mz)