Ondřej Vetchý se narodil ve znamení Býka 16. května 1962 v Jihlavě. Po absolvování pražské konzervatoře (1984) nastoupil do ústeckého Činoherního studia. Rok působil v divadle E. F. Buriana a několik let byl stálým členem pražského Činoherního klubu. Nyní je na volné noze.

Ondřej byl v roce 1987 nominován na Evropskou filmovou cenu Felix (Dům pro dva – postava Dana) a třikrát získal nominaci na Českého lva. Je členem České filmové a televizní akademie. Na plátně debutoval už v roce 1981 epizodní rolí pikolíka v dobrodružném filmu pro děti Neříkej mi majore. Začátkem 80. let byl do filmů obsazován především pro svůj typ výřečného mladíka (milovník Petr v lyrické komedii Sestřičky). Přelom ve Vetchého filmografii znamenal rok 1988, kdy ho debutující režisér Miroslav Zábranský obsadil do své prvotiny Dům pro dva. Vetchého strhující filmový výkon vzbudil pozornost, všimli si ho i ostatní režiséři. Od té doby mohli diváci jeho všestranný talent obdivovat v mnoha televizních filmech, pohádkách i seriálech. Co o něm prozradí okno do jeho duše?

Ondřej Vetchý je od útlého dětství pozitivně naladěný k životu, takže by nikdy nezůstal stát někde v koutě. Vyniká optimismem, odvahou a obrovskou činorodostí. Má také osobní šarm, je citlivý a disponuje velkou energií. Někdy jde hlavou proti zdi, může se stát agresivním, ale to všechno zapříčiňuje velké množství energie. Ve své podstatě je Ondřej velmi citlivý, dokáže dobře rozeznávat mezi dobrem a zlem. Do budoucna by si měl hlídat pouze svůj temperament, který je mnohdy velmi těžké zkrotit. Má překvapivé nápady a dobré srdce, přátelé si ho váží, dokáže velmi dobře improvizovat. Uplatnil se v zaměstnání, které se k němu nejvíc hodí a ještě ho v mnoha filmech uvidíme. Jeho talent je totiž tak velký, jak velká je jeho duše. A ta je u Ondřeje opravdu nepřehlédnutelná.“
(zla)