Runa Jera - v představách našich předků to bylo pole obilí, uprostřed něhož stál strom obsypaný plody. Lze ji interpretovat jako rok, ale nikoli kalendářní. Jde spíše o období, kdy se země stává úrodnou. Jera přichází po třech chladných runách, je pomyslným protipólem nepříznivého času, prorokuje čas hojnosti. Staří seveřané a Keltové označovali sluneční kalendář za kolo roku, chápali ho jako koloběh života, smrti a znovuzrození. Runa je konec i začátek něčeho dalšího, dává naději na úlevu, slibuje jaro a léto po tuhé a trudné zimě. Jera symbolizuje následující atributy - žně, žatva, letní a zimní slunovrat, výnos, produktivita, rozvoj. Má vztah k číslu dvanáct, hlásce J, stromu dubu a rostlině rozmarýn, k živlu země. Souzní s barvou světle modrou či zelenou, pojí se k bohům Frey, Freya a Baldr. Runa ve svém významu značí výsledek práce, odměnu za vykonanou práci, je symbolem pospolitosti, úrody a oslav.
V léčitelství: Je využívána v souvislosti s léčbou střev a špatného trávení.
Věštecký význam
Obecně může runa znamenat, že se cosi pohne kupředu. Nemusí se jednat o vývoj rychlý, ale jistý. Spravedlnosti bude učiněno zadost a snahy budou po zásluze odměněny.
V souvislosti s povoláním lze předjímat šance na lepší místo, posun v kariéře. Práce i studium budou jako vrcholící léto, přinesou výsledky, dřívější tvrdá práce bude zúročena. Je možné začít něco nového a lze i trochu zariskovat, neboť pozice je dobrá.
V souvislosti s láskou runa ukazuje na silné pozitivní city. Kdo je sám, má šanci nalézt partnera, s nímž bude šťastný. V rodinném prostředí předpovídá runa štěstí a pohodu, vnitřní uspokojení. Partneři vzájemně ocení, co je do vztahu vkládáno.
V magii: Runa Jera se používá na podporu projektů a k zajištění hojnosti - dobrých výsledků. Navozuje mír a harmonii, zároveň však připomíná, že vše má svůj čas a jak zasejeme, tak sklidíme. Dobře nám poslouží, chceme-li do svého života zavést rytmus, růst, bohatství, chceme-li, aby naše dny byly plodné. Můžeme znak runy vyrýt do kamínku, namalovat ho na kostěný knoflík, který zapleteme do kůže a pověsíme si ho na krk nebo na zápěstí pravé ruky.
Kouzlo runy JERA
Rituál se provádí v den letního slunovratu, venku v přírodě, mimo jiné proto, že je zapotřebí otevřeného ohně. Nejvhodnějším dřevem, které bude živit plameny ohně, budou dubové větve. Ohniště musí být kruhové, obložené kameny, přičemž na jeden z kamenů ve směru k jihu nakreslíme zelenou barvou znak runy Jera. Po zapálení ohně se postavíme čelem k jihu (je nutné dobře vidět na kámen s nakresleným znakem runy). Do pravé ruky vezmeme hrst hlíny (symbolizuje úrodnost) a do levé ruky květy nebo klasy (znak růstu a prosperity). Sledujeme pozorně znak runy, myslíme na rytmus života, na bohatství a plody svého konání. Představujeme si, že jsme právě zaseli, a vhodíme zeminu do ohně. Chvíli poté si vybavíme, jak sklízíme plody své práce, plní se naše představy a přání, a vhodíme do ohně květy - klasy. Na chvíli se pak ještě v klidu posadíme a zavřeme oči. Vizualizujeme si, že nás světlo ohně obklopuje jako štít - ochranný obal. Až oheň dohoří, nabereme trochu popela do uzavíratelné sklenice či keramické nádobky a nosíme ho při sobě.
(cul)