Lidé odedávna hledali zvláštní symboliku v atmosférických jevech. Sledování hromů a blesků, větru, shluků mraků, duhy a případně komet dalo vzniknout jednomu z nejstarších způsobů divinance - aeromantii. Prostřednictvím meteorologických

jevů lidé předvídali budoucnost už dva tisíce let před naším letopočtem! Podle dochovaných záznamů praktikovali aeromantii i kněží v Babylonii, nicméně jako zdroj informací o budoucnosti se využívala zejména ve středověku. Název metody vznikl z řeckého aeromanteia, kdy aero = vzduch a manteia = věštění. Zkušení věštci jejím prostřednictvím předpovídali jak přízeň či nepřízeň osudu, tak bohatost úrody nebo třeba válku. Byla oblíbenou metodou zvláště na horách, kde o vítr různé intenzity a rychlé změny počasí nikdy nebyla nouze.

 

Podle větru
Věštění mohlo probíhat třeba tak, že se položila otázka a do větru hodila hrst hlíny nebo písku. Odpověď pak byla obsažena ve tvaru oblaku prachu, který vznikl poletujícími částečkami. A podobně se do vzduchu mohla házet i semena, ovšem v tomto případě se odpověď interpretovala podle jejich rozmístění po dopadu na zem.
Co lidi čeká, naznačoval i směr větru. Vítr vanoucí ze západu varoval před nezdarem, poukazoval na nesplněná přání. Když ale foukal od východu, znamenal štěstí, úspěch, zdraví. Vanul-li od jihu, avizoval velké změny v životě člověka, případně nové možnosti. Vítr od severu nebyl vítaný, lidé ho brali jako předzvěst smrti, nemocí a prokletí.

Podle blesků
V tomto případě hrálo roli, z jaké strany blesky přicházely. Jestliže se blesk objevil vlevo, byl znamením potíží a problémů, sděloval, že se jakási záležitost či situace nebude vyvíjet dobře. Pokud se blesk objevil vpravo, byl poslem štěstí a prosperity, příznivého vývoje záležitosti, která tazatele zajímala. Pokud se blesk objevil přímo nad nebo před vykladačem budoucnosti, dával neutrální a neurčitou odpověď. Věštění z blesků se později omezilo na prosté odpovědi Ano, Ne a NEVÍM. Blesk na levé straně tedy znamenal NE, na pravé ANO, ve středu - není možné odpovědět v tomto okamžiku.

Podle tvaru a vzhledu mraků
Věštec obvykle vysvětloval konfigurace mraků na nebi intuitivně. Odpovídal podle nich na konkrétní otázky, ale také z nich předpovídal nadcházející události.
Když mraky připomínaly:
Dům - pak se cosi mělo odehrát v rodinném zázemí.
Postavu - znamenalo to nečekaný milenecký vztah. Hůl, tyčku na konci zahnutou - mělo to negativní a varovný význam.
Květinu - rozkvetlá symbolizovala lásku druhé osoby, kytice prozrazovala obdiv více lidí. Korunu - šlo o kladné znamení, symboliku úcty z okolí.
Schodiště - znamenalo to vzestup, úspěch, splnění snů.
Psa - symbolizovalo to věrnost, stálost.
Kočku - šlo o varování před falší.
Určité prvky z aeromantie se nám dochovaly do současnosti i ve formě pranostických pouček.
Například: „Jsou-li na obloze beránky, bude do tří dnů pršet. Červánky na večerním nebi, námořník se veselí. Červánky na obloze ranní, to je pro námořníka varování.“
(šál)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

144385
DnesDnes97
VčeraVčera347
Tento týdenTento týden1467
Tento měsícTento měsíc5828

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice