Kozorožec symbolizuje v doslovném překladu rohatou kozu, nevelkého tvora, který houževnatě a vytrvale stoupá k výšinám a je dokonale stvořený pro přežití i v těch nejhorších podmínkách. Také mu byla dána do vínku vytrvalost, houževnatost a ctižádost. Za vším, co dělá, je nějaký záměr a cíl. Ovládá ho

jedna z nejrespektovanějších a nejobávanějších planet, Saturn, která posiluje jeho sílu, samostatnost a disciplínu, ale přidává mu chladnost, omezování a vypočítavost. Pod jejím vlivem se projevuje jako vážná, střízlivá a uzavřená osobnost, pod klidným zevnějškem se skrývá neklid a celá škála emocí. Kozorožec nebývá jednoduché povahy.

Práce kvapná, málo platná

Kozorožec nerad riskuje, je obezřetný, opatrný, nic nebere na lehkou váhu. Nic ho nevyděsí víc než improvizace. Jeho klíčem k tomu, jak dosáhnout úspěchu, je plánování. Někdy se ale může zdát, že mu v každodenním životě chybí radost, spontánnost, fantazie a pružnost. Známé přísloví: „Práce kvapná, málo platná“, zřejmě vymyslel Kozorožec.

Vážný postoj k životu

Život bere příliš vážně, chybí mu smysl pro humor, občas ho přepadá pocit méněcennosti. Velmi často se přehnaně zabývá sám sebou. Tím si ale škodí, neboť v životě platí, že „člověk se dostane tak daleko, kam ho pustí jeho sny a představivost“. Nesnáší lehkomyslnost, pro Kozorožce je typický sklon k melancholii a malomyslnosti. S obavami pohlíží do budoucnosti. Celý svůj život musí překonávat negativismus a deprese.

Jistota, tradice a pořádek

Jistota, tradice a pořádek, to je pro Kozorožce hodně důležité. Je disciplinovaný, přesný a iniciativní. Bývá věrný svým zásadám a zpravidla není zvyklý měnit svá rozhodnutí ani úsudky. Vždy dodrží, co slíbil. Jeho vrozenou spolehlivost a kontrolu emocí přesně vystihuje rčení: „Slovo dělá muže“. Ze všech znamení zvěrokruhu je nejpraktičtější a nejpohotovější. Pyšnit se může velkou ctižádostí, pevnou vůlí. Na své okolí ale může působit až neschopně, ale za svými cíli jde houževnatě a nekompromisně. Ve vlastní schopnosti bezmezně věří. Umí být trpělivý, dokáže vyčkávat na správný okamžik a potom vítězit. Dobře ví, že všechno má svůj čas a právě ten je jeho věrným spojencem.

Materiální úspěch

Stejně jako Býk nebo Panna bere Kozorožec svou práci i peníze velice vážně, touží po materiálním úspěchu. Jeho šetrnost může ale vyústit až v lakomství. Potřebuje budit dojem naprosté spolehlivosti a výkonnosti. Nic ho nevyvede z rovnováhy, vždy se dostane na vrchol, i když to může trvat roky. Většina Kozorožců dosáhne úspěchu v zaměstnání až v druhé polovině života.

(žuk)