V oblasti Mahabalipuram v Indii stojí na šikmé ploše po staletí obrovský žulový balvan. Ač to na první pohled vypadá, že se musí každou chvíli skulit dolů, je velmi stabilní. Lidé mu tu říkají Krišnova „máslová“ koule, Tamilové ho ale

nazývali Vaan Irai Kal - Kámen nebeského božstva.
Žulový monolit na svahu kopce nedaleko Ganesh Ratha má v průměru pět metrů a váží asi 250 tun. Odporuje zákonům fyziky, neboť stojí jen na čtyřech opěrných bodech a je nebezpečně nakloněn pod úhlem pětačtyřiceti stupňů. Ale nehne se! A přesvědčil se o tom v roce 1908 osobně i guvernér Madrásu, který rozhodl, že je skalní útvar nebezpečný. Kdyby sklouzl z kopce, mohl by způsobit škody na majetku i životech lidí, proto guvernér nařídil, aby byl žulový balvan odstraněn. Ale i když bylo zapřaženo sedm silných slonů, s balvanem si neporadili a guvernér své rozhodnutí musel zrušit.

 

Jak se balvan na toto místo dostal?
Někteří lidé se domnívají, že jde o přírodní útvar, který na místo dopravily eroze, voda nebo vítr. Jiní to považují za nemožné. Poukazují na to, že nikde kolem nejsou žádné další kameny, jen hladká plocha.
Ale pokud na svah oblý kámen dopravil člověk - jak? I v současné době by byl přesun takovéhoto kolosu náročným úkolem, který by si vyžádal pomoc jeřábu či jiného silného a technicky důmyslného zařízení.
Někteří záhadologové míní, že na kopec obrovský balvan na znamení své moci a síly vyzdvihli mimozemšťané. Tamilové je ovšem vzhledem k tomu, že na Zem přišli „z hvězd“, považovali za představitele bohů, proto artefakt nazvali Kámen nebeského božstva.
(xar)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141300
DnesDnes148
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden849
Tento měsícTento měsíc7230

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice