Krokodýli jsou krvelačnými a zákeřnými zabijáky. V Africe mají na svědomí mnohem více lidských životů než všechna ostatní zvířata dohromady. Přesto jsou po celá tisíciletí uctívanými a obdivovanými tvory, jimž dokonce na některých místech zeměkoule bývají svěřovány do ochrany malé děti. A tito věčně nenažraní ještěři se lákavé bezbranné kořisti ani nedotknou. Jak je to možné?
Zvláštní úloha byla přisouzena krokodýlu jménem Lutembe, žijícímu ve Viktoriinu jezeru. Tato téměř pět metrů dlouhá obluda sloužila domorodcům jako soudce i kat. V případě nejasnosti jakéhokoliv provinění byl podezřelý přiveden k tomuto zvířeti, které mělo rozhodnout o jeho dalším osudu. Traduje se, že černošce obviněné z krádeže jediným chňapnutím ukousl ruku a potvrdil tak nejen její vinu, ale zároveň ihned provedl rozsudek.
Skutečně podivný rituál byl zaznamenán v Burkina Fasu. U příležitosti náboženských oslav se k jednomu z tamních jezer, hustě osídlených krokodýly, sjíždějí domorodci, aby pro sebe a své potomky vyprosili od božstva štěstí a zdraví pro další rok. Za strhujícího monotónního zpěvu a mystického dunění bubnů usazují své malé děti na těla krokodýlů, vyhřívajících se na mělčinách. A tito dravci, v jejichž tlamách jinak mizí vše živé, co se jen mihne v okolí, plují pomalu po hladině, aby se vraceli zpět ke břehu, aniž by svým bezbranným svěřencům jakkoli ublížili. Tuto neuvěřitelnou, fascinující skutečnost potvrzují četní očití svědci.
Podivný rituál v Burkina Fasu i další neuvěřitelné ceremoniály uctívačů krokodýlů jsou dosud zahaleny oparem tajemství. Na rozluštění si musíme ještě počkat.
(mh)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141298
DnesDnes134
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden835
Tento měsícTento měsíc7216

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice