3004uvnitr 1Libín na severním okraji Šumavy v podzemí střeží trojice podivných přízraků a nachází se zde i Rajská zahrada. Na svahu Libína kousek od sedla, kterým už od středověku vedla Zlatá stezka, je v lese vysoká skála, o níž místní legendy už od nepaměti mluví jako o zázračném, ale

zároveň nebezpečném, místě. Ještě před 100 lety se jí běžně říkalo Ježíšova skála, protože jsou do ní vytesána písmena IHS (Iesus Homini Salvator). Uvnitř skály - tvrdí místní legenda - jsou ukryté velké poklady, které střeží trojice starých mužů s bílými dlouhými vousy a v bílých tunikách. Podle některých teorií se jedná o staré keltské mágy - druidy.

Trest za zpychnutí

Před mnoha a mnoha lety, kdy byl svah pod skalou ještě neosázen lesem, oral během velikonočního týdne poblíž mladý sedlák. Během polední přestávky si sedl před skálu, aby se najedl, když si najednou všiml v dutině vykotlaného stromu slabého záblesku. Sáhl dovnitř a vytáhl odtud starý stříbrný klíč. Když se jím pod vlivem náhlého vnuknutí dotkl skály, ta se rozestoupila a on před sebou uviděl dlouhou chodbu klesající do nitra země. Vydal se opatrně do hlubiny a na jejím konci uviděl hromady zlatých prutů a truhel se šperky, kolem kterého tvrdě spali tři bělovousí starci. Mladík využil situace a rychle si nabral zlata, co mohl unést, a z podzemí utekl. Bohatství mu ale štěstí nepřineslo, protože zpychl, žil jako nabob a Ježíš, v jehož skále našel své bohatství, jej potrestal tak, že do roka zemřel na záhadnou nemoc.

Čarovná zahrada s lesní princeznou

Na Libíně kdysi stály čtyři dvory, v nichž sídlili loupežní rytíři. Z peněz, které získali přepadáváním kupců na Zlaté stezce, si zde postavili nádherné paláce obklopené čarokrásnou zahradou. Ale protože tyto majetky nebyly požehnané, propadlo se vše jednoho dne do země. U kapličky svatého Patriarchy na Libíně jednou porážel stromy chudý dřevorubec, který zde u blízké studánky po skromném obědě usnul. Najednou jej probudilo zvonění - myslel si, že je to umíráček z Prachatic a chtěl se dát zase do práce. Spatřil však v trávě zlatý zvoneček. Když se ho snažil dotknout, zmizel mu pod rukou. Zážitek pak vyprávěl v hospodě dřevorubcům, kteří se shodli, že jistě našel vchod do čarovné zahrady. Na tu prý narazila i žena, která na svazích Libína žala lesní trávu. Když už měla nůši plnou, uviděla pod nohama překrásnou květinu. Zkusila ji utrhnout, ale nepovedlo se jí to. Náhle se před ní místo lesa otevřela celá nádherná zahrada se spoustou květin, kvetoucích stromů a rajského zpěvu ptáků. Pak se mezi stromy objevila bílá víla se zlatými vlasy, která vedla malou holčičku. Vyděšená žena se před lesní princeznou uklonila, ale v tom se dole z města ozvalo polední zvonění a přízrak víly i celá Rajská zahrada se v mžiku rozplynuly. Žena pak celý život vzpomínala na zázrak, který už se nikomu nepodařilo zažít.

Poklad strážený temnými rytíři

Protože okolí Libína a Prachatic bylo vždy oproti zbytku chudé Šumavy prosperující díky kupcům putujícím po trase Zlaté stezky, vyprávěla se tu podobná pověst o jiné skále, jež se nacházela poblíž dvora nazývaného Borek. I v ní měl podle pověsti být poklad, který ale nestřeží skupinka starců, ale osamocený strašný černý rytíř. Kdo dnes vystoupá na Libín, jako odměnu získá nádherné rozhledy na značnou část jižních Čech i překrásná panoramata Šumavy, která může zhlédnout z ochozu zdejší více než 130 let staré a 27 metrů vysoké volně přístupné rozhledny.

Petr Blahuš

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139948
DnesDnes60
VčeraVčera210
Tento týdenTento týden270
Tento měsícTento měsíc2239

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice