V roce 1676 spatřil světlo světa dopis, jenž napsala oddaná řeholnice. Tvrdila, že se jedná o vzkaz od ďábla. Nikdo nedokázal rozluštit, co je v dopise napsáno. Nesrozumitelné znaky byly po celá staletí záhadou… Isabella Tomasi se narodila v roce 1645 na Sicílii a za patnáct let se stala benediktinkou v klášteře

Palma di Montechiaro. Později, už jako sestra Maria Crocifissa della Concezione, proslula svou svatostí. Jak dobře slouží Bohu, se dozvěděl i biskup Ignaziov D'Amico. Chtěl se ovšem přesvědčit o pravdivosti zvěstí, proto vyslal zvědy, kteří se měli přesvědčit na vlastní oči. Potvrdili, že sestra Maria skutečně své pověsti dostojí, byli dokonce nadšeni její svatostí.

Chování sestry Marii se ale postupně měnilo. Údajně se jí zjevila Panna Marie Bolestná a oznámila jí, že bude trpět. Na svou stranu ji měl pak přetahovat ďábel. Ovládal ji, nutil k nechutnostem, Maria ale stále odolávala. Jednou ji našli ve její cele, byla v bezvědomí a v ruce třímala popsaný list papíru. Po nabytí vědomí tvrdila, že ji navštívil ďábel a donutil ji napsat dopis. Vedl její ruku, aby přesně zaznamenala jeho vzkaz. Na listu se ovšem nacházely znaky, které nikdo nerozluštil, ani Maria nedokázala říci, co vlastně zaznamenala. Po marné snaze znaky rozluštit byl list uložen v klášteře. Po celá staletí se nikomu nedařilo záznam přečíst.

S překladem pomohl počítač

List, který vznikl v roce 1676, byl údajně rozluštěn zcela nedávno. Specialisté z vědeckého centra Ludum v Katánii použili software, který používaly tajné služby k rozluštění zašifrovaných zpráv. Text obsahoval arabskou, latinskou, runovou a řeckou abecedu.

Podle vědců byla sestra Maria velmi vzdělaná, znala několik jazyků a dopis měl být výsledkem jejího schizofrenního jednání. I když tedy k rozluštění došlo, povedlo se přeložit jen část listu.

V dopise se prý píše, že Bůh je jen výmyslem lidí, proto je také náboženský systém nefunkční. Ježíš je zde označován za zcela neschopného a pro lidstvo by měl být spíše zátěží. Myšlenky v dopise jsou nesouvislé a text obecně prý moc srozumitelný není.

Je tedy dopis jen snůškou nesmyslů? Nebo si ďábel nepřál, aby byl jeho vzkaz rozluštěn? Někteří tvrdí, že nepřišel správný čas a lidé se překladu dočkají, až na něj budou připraveni.

Je za vším nemoc?

Maria Crocifissa della Concezione prý trpěla buď schizofrenií, nebo bipolární poruchou. Trpěla i nemalými fyzickými problémy. Často omdlévala, bývala hodně nemocná, zavřená ve své cele, ze které se někdy ozýval křik. Maria občas i na veřejnosti hlasitě varovala lidi před ďáblem.

Vědci se přiklánějí k názoru, že za vším stojí zdravotní problémy řádové sestry. Dopis tak žádnou záhadou není, je jen změtí jejích myšlenek a nekontrolovatelného chování.

Někteří záhadologové ovšem nesouhlasí. Dopis údajně obsahuje důkaz o existenci ďábla. Že list vypadá, jakoby ho skutečně psal sám ďábel, tvrdí i odborníci. Na pravdu si tedy budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Naďa Kučerová

Foto: Pixabay

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139257
DnesDnes61
VčeraVčera337
Tento týdenTento týden61
Tento měsícTento měsíc3087

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice