Magnetické pole Země sahá až sto tisíc kilometrů daleko od planety. Obklopuje ji jako neviditelné silové pole a chrání život před škodlivým slunečním zářením a vychýlením nabitých částic. Toto pole není zdaleka konstantní, neustále se mění. Historie naší

planety de facto obsahuje alespoň několik set globálních geomagnetických zvratů, kdy si severní a jižní magnetický pól prohodily místa. Takže otázka zní - kdy se to zase stane a jaký to bude mít vliv na život na Zemi?

Magnetické bouře

Magnetická bouře, v případě Země i geomagnetická, je narušení magnetického pole planety (Země) silným proudem nabitých částic unikajících vysokou rychlosti z hvězdy (Slunce). Tento proud částic se uvolňuje při mohutných explozích žhavého plazmatu na povrchu Slunce při tzv. slunečních erupcích.

Předpokládá se, že při obrácení magnetického pole vznikají slabší a složitější tvary a síla pole může poklesnout až o 10 procent. Magnetické póly mohou být na rovníku, nebo dokonce může jít o existenci vícenásobného ,,severu“ a ,,jihu“. Geomagnetické obrácení může nastat v průměru několikrát za miliony let. Nicméně interval mezi obrácením je velmi nepravidelný a může sahat až několik desítek milionů let nazpátek. Může jít také o dočasné a neúplné obraty, ve kterých se magnetické póly vzdálí od geografických pólů a budou procházet přes rovník než se vrátí do svých původních míst.

Poslední úplné obrácení zvané „Brunhes-Martuyama událost“, nastalo asi před 780 tisíci lety. Tento zvrat je pojmenován podle vědců Bernarda Brunhase a Motoriho Martuyama.

Šlo by jen o výpadek proudu?

Změna v magnetickém poli Země oslabí její ochranný účinek, což umožní zvýšenou úroveň radiace nad zemským povrchem. Kdyby se to stalo dnes, nárůst nabitých částic by „bombardoval“ Zemi, což by mělo za následek zvýšené riziko pro satelity, leteckou dopravu a pozemní elektrickou infrastrukturu. Taková geomagnetická bouře by pro nás nedopadla dobře.

Víme, že mnoho živočišných druhů má nějakou formu magnetorecepce, která jim umožňuje vnímat magnetické pole Země. Jistě by u nich došlo k narušení orientace, lidé by na tom byli pravděpodobně hůře.

Jaký by měl geomagnetický zvrat vliv na dnešní elektrické struktury? V každém případě by šlo o dalekosáhlé narušení hospodářství. Například v roce 2003 tzv. Halloween bouře způsobila lokální výpadky elektrické rozvodové sítě ve Švédsku, což si vyžádalo přesměrování letů, byly narušeny satelity a komunikační systémy. Tato bouře byla ale mnohem menší ve srovnání s ostatními geomagnetickými bouřemi nedávné minulosti - roku 1859 Carringtonova událost způsobila polární záři na dalekém jihu – v Karibiku.

Méně významné geomagnetické bouře se odehrály v letech 1921 a 1960, kdy bylo vyřazeno telegrafické a rádiové spojení v celé šíři spektra. V březnu 1989 geomagnetická bouře vyřadila energetickou síť ve velké části Quebeku. Dne 23. července 2012 byla pozorována superbouře stejné třídy jako Garringtonská událost. Její trajektorie však naštěstí minula Zemi. Informace o tomto pozorování veřejně sdělila NASA.

Vědci zatím tápou

O geomagnetických zvratech toho moc nevíme. Je známo, že síla magnetického pole Země klesá o pět procent za století, což svádí k otázce - o kolik se geomagnetické pole změní za příštích dva tisíce let? Ale předpovědí jsou jako hádání z křišťálové koule.

Zemské magnetické pole je generováno v tekutém jádru naší planety pomalým „stloukáním“ roztaveného železa. O tom, jakým způsobem se vytváří atmosféra a pohybují se oceány, víme více, protože se řídí fyzikálními zákony. Proto bychom měli být schopni předpovídat „počasí jádra“. Zvrat geomagnetického pole pak může být přirovnáván k určitému typu bouře v jádře, kde se dynamika magnetického pole zblázní (alespoň na chvíli) než se znovu usadí. Ale není to tak jednoduché, protože svoji roli zde hrají i sluneční erupce. Předpovídat činnost zemského jádra je navíc obtížnější o to, že je pohřbeno tři tisíce kilometrů pod povrchem.

Nedávný objev vodního toku uvnitř jádra Země ale podtrhuje náš technologický vývoj a rostoucí schopnost měřit a odvodit jeho dynamiku. A tak to možná nebude trvat tak dlouho a budeme schopni předpovědět i činnost zemského jádra a geomagnetických zvratů…

Karel Kýr

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139200
DnesDnes167
VčeraVčera287
Tento týdenTento týden1434
Tento měsícTento měsíc2519

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice