Sodomu i se sousední Gomorou podle Bible zničil Bůh za nemravné jednání. V náboženských textech se píše, že obě města zničil obrovský oheň a síra. Zkázu měl údajně přežít pouze synovec patriarchy Abraháma Lot a jeho dvě dcery. Po dlouhé věky se

lidstvo dohaduje, zda tato města skutečně existovala, nebo se jedná pouze o smyšlené báje.

Chybí archeologický materiál

Jak připomíná židovská Tóra, ležela Sodoma s Gomorou v nížině řeky Jordán poblíž Mrtvého moře na jihu Kanaánu. Ve starověku se tato oblast dokonce přirovnávala k biblické rajské zahradě, kde na rozdíl od okolní pouště byl dostatek vody i zeleně. Přesto se dávná historie Sodomy a Gomory dlouho zpochybňovala, jelikož se na území popisovaném Biblí nepodařilo objevit žádný přesvědčivý archeologický materiál. Někteří z přírodovědců se pokoušeli vysvětlit možnou přirozenou příčinu zkázy těchto měst, avšak bez většího úspěchu. Od roku 2006 probíhají čtrnáct kilometrů severozápadně od Mrtvého moře rozsáhlé vykopávky v polohách odpovídajících biblické Sodomě. Zajímavé je, že prozkoumané vrstvy nesly určitá svědectví o jakési rychlé katastrofě, která zdejší civilizaci zničila. Archeologové měli dokonce objevit i vrstvu popela s lidskými ostatky a písečným sklem, které vytvořil obrovský žár.

Spekulace o zkáze

O zkáze biblických měst se přesto dál vedly jen spekulace. Mohlo se jednat například o dopad vesmírného tělesa, o vulkanickou sopečnou činnost nebo silné zemětřesení a následné požáry, o výpary jedovatých plynů, ale též o gejzíry horkého vzduchu uvolněného ze svrchních částí zemské kůry. Pro vše ovšem existují jen nepřesvědčivé důkazy. Jednou z možností se pak též mohl stát únik metanu, který se v okolí Mrtvého moře nachází. Většinou se vyskytuje ve velkých podzemních kapsách písčitého podloží. Vytváří jej určité typy bakterií, jež ve velmi slaném prostředí dobře prospívají. Silné otřesy půdy pak mohly otevřít jednu z kapes přímo pod městem, přičemž značné tlaky vysoce hořlavý plyn zapálily.

Bible měla pravdu

Přesvědčivé důkazy o existenci legendárního města však stále chyběly. Až teprve v roce 2015 dali američtí archeologové vědět, že se jim podařil historický objev ruin biblického města. Desítky let vykopávek na východ od Jordánu nakonec odhalily pozůstatky velkého města z doby bronzové, které odborníci považují za legendární Sodomu. Archeologové odkryli značnou část města, včetně obranných zdí a náměstí propojených ulicemi. Leží na místě zvaném Tal al-Hamán, jehož historie se datuje do let 3500 až 1540 před naším letopočtem. Má se jednat o obří města v porovnání s ostatními v této oblasti ze stejné doby. Při vykopávkách se narazilo na obranné zdi místy až 5,2 metru tlusté a 10 metrů vysoké. Dnes už toho jen málo víme o době bronzové v této části světa. Většina archeologických map oblasti také zela prázdnotou. Nakonec se podařilo najít městský stát, který odpovídá popisu, kam Sodomu umístila Bible. Mělo se jednat o největší město na východ od Kikkaru. Město opustili obyvatelé za záhadných okolností na déle než 700 let, přičemž se proměnilo v pustinu. Poté však došlo k jeho obnovení a začalo znovu vzkvétat. Jak se ukazuje, Bible měla tedy pravdu.

(pak)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139907
DnesDnes55
VčeraVčera223
Tento týdenTento týden1346
Tento měsícTento měsíc1832

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice