Černé díry, stále poněkud zahalené rouškou tajemna, které se ve vesmíru vyskytují, přitahují svou gravitací vše, co se dostane do jejich blízkosti, takže neunikne ani světlo, zrovna tak jako žádné elektromagnetické záření. Z těchto důvodů se také nedají černé

díry pozorovat přímo. Astronomové již konstatovali, že v kosmickém sousedství Země se to může doslova hemžit černými děrami střední hmotnosti. V galaxiích blízké Mléčné dráhy, zejména v těch, kde vysokým tempem vznikají hvězdy, je údajně takových černých děr více než sedmdesát. Tento počet by ovšem mohl ještě dále narůstat podle toho, jak se budou analyzovat další fakta.

Velký počet černých děr střední hmotnosti by mohl napomoci objasnit vztah mezi černými děrami a vznikem hvězd, ale rovněž by mohl více prozradit některé skutečnosti o vzniku masivních černých děr. Několik těchto středně velkých kosmických objektů sice už bylo zjištěno dříve, ale v poslední době je to poprvé, kdy jich astronomové zjistili tak velký počet a navíc podle kosmického měřítka i poměrně blízko.

Astronomové v USA pak také prezentovali své nové poznatky o tzv. hnědých trpaslících. Jedná se o tělesa, která jsou větší než planety, ale menší než hvězdy, přibližně o velikosti našeho Slunce. Mají příliš malou hmotnost na to, aby se v jejich nitru začala odehrávat termojaderná reakce. Tato tělesa nikdy jasně nezáří, jen slabě žhnou. Vědci dlouho vedli polemiku o tom, jak vlastně tyto objekty - hnědí trpaslíci - vznikly, zda jako planety, nebo spíše jako hvězdy. Před časem vědci objevili disky prachu kroužící kolem asi šedesáti hvězdných trpaslíků v mlhovině Orion, což napovídá na jejich hvězdný původ.

(vel)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

147234
DnesDnes95
VčeraVčera258
Tento týdenTento týden1574
Tento měsícTento měsíc3453

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice