Bouřlivý střed naší galaxie
Podle nejnovějších výzkumů odborníků z americké astronomické společnosti dnes již můžeme poněkud více upřesnit, jak asi vypadá střed naší galaxie Mléčné dráhy. Podle americké vesmírné agentury NASA pozorovali astronomové v jádře Mléčné dráhy obrovské žhavé mračno plynu o teplotě 60 milionů stupňů Celsia, zahalující uskupení mladých žhavých hvězd. Z těchto míst potom na naši planetu přichází zhoubné rentgenové záření. Stáří těchto mladých hvězd se pohybuje teprve kolem jednoho milionu roků a jsou podle vyjádření vědců tak zářivé a zároveň velmi blízko vedle sebe, že hvězdný vítr, která každá z nich vytváří, se sráží s hvězdnatým větrem ze všech ostatních hvězd, přičemž tak vzniká plynné mračno o obrovské teplotě a energii.
Tento objev by mohl přispět k hlubšímu pochopení vývoje hvězd. Odborníci na vesmír studovali konkrétně oblast poblíž centra Mléčné dráhy, kde se nacházejí horké mladé hvězdy, navíc relativně natlačené v malém prostoru o průměru jediného kosmického roku. Od naší planety jsou tyto hvězdy vzdáleny 25 tisíc světelných let. Každá z mladých hvězd v tomto uskupení je přitom zářivá přibližně jako milion sluncí a vytváří stejný vítr ionizovaných částic, jaké vysílá i naše Slunce. Tato zjištění jsou podle odborníků důležitá především tím, že identifikují nový mechanismus vzniku rentgenového záření o takových energiích, jaké známe zatím jenom ze vzdálených galaxií, kde se obdobným bouřlivým tempem rodí nové hvězdy.

(vel)
Legendární poklady v českých zemích
V mnoha českých pověstech se dochovaly zmínky o pokladech nesmírné ceny z dávných let. Tak třeba v zasypaných hradních sklepeních na vrcholu Žeberku na Chomutovsku má být ukrytý sud plný ryzího zlata, který hlídá mořská panna. Obrovské poklady se mají nacházet na mnoha místech Krušných hor, například pod horou Mělník u Měděnce, na Supí hoře, ale i na dalších místech.
Podle pověstí se zlatý a stříbrný poklad nacházel také v benediktinském klášteře v Opatovicích nad Labem. Zdejší tajné sklepy prý navštěvoval i český král Karel IV. Klášter byl později zničen husity, mniši se rozutekli po kraji a poklad zřejmě opustili. Nyní by se snad měl nacházet kdesi pode dnem řeky Labe.
Jižně od Brandýsa nad Orlicí stojí dodnes rovněž zbytky hradu Orlík. Podle pověsti je zde pod zříceninou uloženo velké bohatství. Nejcennější částí má být dvanáct apoštolů ze stříbra v životní velikosti. Jeskyně se stříbrným koněm a dalšími poklady, jako jsou zlatá vejce, zlatá kvočna a zlatá žabka kněžny Libuše, má být zase ukryta kdesi na pražském Vyšehradě. Další hrad s bohatým podzemním pokladem představuje Veveří na Brněnsku. Měl by se zde nacházet i záhadný poklad templářský, což by měly dosvědčovat dokumenty nalezené v roce 1782.
(pak)

Neznámý tvor v pralese
Několik lidí, kteří žijí v blízkosti amerického Národního pralesa Hoosier, už před časem nahlásilo úřadům výskyt neznámého záhadného tvora. Ze svých dvorů totiž zpozorovali 150 až 180 centimetrů měřící stvoření pokryté srstí. Chodidlo vzpřímené, na každé noze mělo čtyři prsty a na hlavě bílou skvrnu. Obyvatelé místních obcí od nedalekého pralesa od té doby žijí ve zvýšené ostražitosti a obávají se zejména o bezpečí svých dětí. Nikomu se také do pralesa vstoupit nechce a nikdo neví, jaké záhadné zvíře nebo tvora to vlastně spatřili. Otisky stop zkoumali též přivolaní odborníci, podle nichž je zřejmé, že se neznámý tvor pohybuje rychleji než opice, ale ne jako medvěd. Očividně se však dal na útěk hned, když zjistil, že je pozorován. Rovněž další poznatky nasvědčují tomu, že popsané stvoření patří k mimořádně plachým a lidem se raději obloukem vyhýbá. Experti přesto tamější obyvatele vyzvali před unáhlenými činy a použitím střelných zbraní. Záhada pralesa však nakonec zůstane zřejmě nevysvětlena, neboť v poslední době se po tajemném tvoru doslova slehla země.
(kov)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

147235
DnesDnes105
VčeraVčera258
Tento týdenTento týden1584
Tento měsícTento měsíc3463

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice