Hora Čertův mlýn je čtvrtou nejvyšší v Moravskoslezských Beskydech (tyčí se do výše 1 207 m. n. m.). Na jejím vrcholku se nachází zvláštní uskupení kamenů (čertův kámen, čertův stůl atd.), jsou tam trhliny a patrné znaky posuvů - jako by se vrchol hory rozevřel a vlivem zhroucení vrchních částí do rozsedliny rozesul. Podobné jevy se vyskytují i na dalších místech Beskyd, které jsou vytvořeny z godulského pískovce, jenž je právě náchylný ke vzniku trhlin, dutin i rozsáhlejších podzemních prostor. Však i přímo pod Čertovým mlýnem se nacházejí podzemní prostory.
Čertův stůl - co říkají odborníci?
Jedná se o mohutnou kamennou desku, která váží přes 6 tun a stojí na dvou pravidelných kamenných soklech. Kamenný útvar bývá popisován jako portálový dolmen (komora ze stojatých kamenů s plochým kamenným překladem). Odborná literatura zabývající se megalitickými stavbami pro účel těchto útvarů, které se vyskytují po celé Evropě, nemá jednotný výklad. Původně byly považovány za komorové nebo chodbové hroby, později za pozorovatelny slunce. V poslední době se objevuje názor, že to byla zejména duchovní místa - svatyně. Vznik těchto dolmenů spadá do období 4 000 - 2 000 let př. n. l. Co se týče konkrétně čertova stolu - pravdou je, že se od jiných dolmenů liší. Podkladní kameny jsou umístěny naplocho, nejsou vztyčeny. Horizontálně umístěné kamenné desky se tedy dotýkají celou plochou, nikoli co nejmenší (obvykle je stropní deska uložena na co nejmenší ploše vztyčených podpěr, což vytváří dojem, že se vznáší ve vzduchu).
Jedna z teorií praví, že šlo o náhrobek jakéhosi vojevůdce z keltského období, což je ale dost nepravděpodobné. Tento dolmen byl dle názoru řady odborníků spíše kultovním místem, na němž byla uctívána božstva. A jiní zase tvrdí, že sloužil coby astronomická observatoř. Výzkum naznačil, že azimut osy kamenného stolu směřuje na západ - do bodu západu slunce na obzoru při rovnodennosti. A v téže ose se nachází i vrchol Radhoště, který je nezbytný pro určení výšky obzoru a místa západu slunce na obzoru. V dobách jarní a podzimní rovnodennosti se sluneční kotouč při západu slunce nachází přímo nad vrcholkem Radhoště. Jeho vrchol tedy mohl sloužit k vymezení roviny pozorovatele. Porovnáváním vrcholku Radhoště a polohy slunečního kotouče lze z komory kamenného stolu určit datum jarní a podzimní rovnodennosti vizuálním sledováním pohybu slunce, nebo pozorováním dopadu jeho paprsků do nitra chodby. A na Radhošti klidně mohla stát podobná stavba sloužící k inverznímu pozorování. Ale to už dnes neověříme.
Pověsti praví…
Hora Čertův mlýn byla podobně jako okolní kopce centrem čarodějnických sletů, kromě toho se traduje, že jsou zde uschovány poklady. Proč ne? Však pukliny a průrvy mohly být vhodnými místy k ukládání obětních darů (vhazování obětí). V rozporu s tím nejsou ani četné pověsti o čertech. Však právě čerty a ďáblovými služebníky byli nazýváni pohané prvními křesťanskými kněžími na našem území.
První zmínky o používání beskydských jeskyní člověkem jsou z 15. století. Dochované záznamy tvrdí, že do jeskyní (propastí) měly být házeny neposlušné či provinilé ženy. Později se objevily zvěsti o pokladech pohanů, o ukryté bájné soše Radegasta, o pokladech zbojníků a také popisy výprav do podzemí při hledání těchto pokladů. A poklady tu být mohou - v podobě ukrytého lupu loupežníků z okolních hvozdů či votivních pohanských darů.
(xar)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141214
DnesDnes371
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden2104
Tento měsícTento měsíc6374

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice