V Azerbajdžánu se nachází v městské části Baku - Suraxam (asi 15 kilometrů od centra) hinduistický chrám Atešgah, někdy též nazývaný Chrám věčného ohně (přesný překlad názvu znamená „místo ohně“ nebo „domov ohně“). Stavba pochází ze 17. až 18. století, je známá prakticky po celém světě. Historické kořeny spadají do časů zoroastrismu, původní svatostánek zde kdysi vybudovali uctívači ohně, kteří lokalitu považovali za svaté místo. A proč je to Chrám věčného ohně? Proslavil ho unikátní přírodní fenomén. Přímo z hlubin země uprostřed chrámu šlehá ohnivý plamen, který nikdy nezhasne. Dříve se tu odbývaly náboženské obřady a rituály. V okolí chrámu jsou rozeseta obydlí mnichů - dervišů, kteří věří, že má „věčný“ oheň zázračnou moc a duchovní sílu. V současnosti už se ale chrám k náboženským účelům nepoužívá, slouží jako muzeum. Také původ tajemného a nikdy nehasnoucího plamene je objasněn. Oheň hoří díky zemnímu plynu, který v místě chrámu vyvěrá z podzemí na povrch.
S fenoménem věčného ohně se samozřejmě můžeme setkat i v jiných koutech světa, takových míst existuje několik stovek.

V Rumunsku, v oblasti nevysokého pohoří Muntii Buzaului, v blízkosti obce Terca, je rovněž Focul Viu, čili „Živý“ nebo také „Věčný oheň“. Hned na několika místech zde dochází k výronům zemního plynu, který na vzduchu neustále hoří.

Až donedávna byli badatelé přesvědčeni, že stejný původ má rovněž „Věčný plamen“, který se nalézá v národním parku Chestnut Ridge County Park na západě státu New York. Ale ouha! Geologové zjistili, že v Chestnut Ridge není žádná podzemní zásobárna plynu. Vědci jsou v koncích, protože nedokážou říci, z jakého zdroje je plamen „živen“. Vypadá to, jako by hořel opravdu jen z „boží vůle“. Přitom jeho světlo je výhřevné, teplota plamene se pohybuje kolem 100 stupňů Celsia. Světýlko ohně vypadá o to mystičtěji, že probleskuje mezi skalami pod zurčícím vodopádem. Jedinými, koho záhada nevzrušila, byli místní indiáni. Ti plamen uctívají již po staletí a legendy dosvědčují, že tu tajemné světlo bylo dříve, než na území Severní Ameriky vstoupili první lidé…
(xar)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141213
DnesDnes362
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden2095
Tento měsícTento měsíc6365

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice