Algiz souvisí s gótským výrazem alhs - chrám a staroanglickým ealgian - chránit. Jiný zdroj nachází souvislost s anglickým výrazem pro losa - elk, o němž se zmínil Julius Caesar jako o zvířeti, které spí ve stoje opřené o strom, aby mohlo rychleji uniknout případnému nebezpečí.
Seveřané považovali losa za mocné totemové zvíře s nesmírně silnými ochrannými energiemi. Runa představuje losí hlavu zepředu. Jeho parohy byly považovány za psychická čidla, jež dokážou zachytit jemné vibrace živých bytostí. Ochranné energie losa nevyvěrají pouze z jeho schopnosti větřit nebezpečí, ale i z rychlosti a obratnosti, s jakou se vyhýbá nebezpečným situacím. Runa Algiz (Elhaz) je tudíž silným spojencem, který vám ukáže cestu obtížným údobím. Jiné vysvětlení pak říká, že vyobrazení runy připomíná ruku s prsty roztaženými a směřujícími vzhůru, což by mohlo vyjadřovat žádost o ochranu či sílu nebo schopnost odvrátit zlé vlivy. Každopádně tato runa je spojována s atributy záštita, pomoc, obrana, varování, podpora, obratnost, rychlost. Jsou jí přiřazeny hláska Z (vyslovuje se jako něco mezi Z a R), barva zlatá, drahokam ametyst, živel vzduch, strom tis, rostlina andělika lékařská, číslo 15 a božstva Heimdall, Valkyrjur, Alkové.
V léčitelství: Této runě podléhají hlava a mozek, byla považována za ochranu před šílenstvím.
Věštecký význam
Obecně je pozitivní. Padne-li při věštění, signalizuje nutkání chránit sebe nebo druhé. Také znamená obranu vybudovaných pozic, v přeneseném slova smyslu ochranu nabytého postavení. Věští úspěšné završení záměrů a plánů, nabízí optimistický náhled budoucnosti. V obrácené pozici je předzvěstí ztroskotání projektů a následného utrpení nebo bolesti.
V souvislosti s povoláním upozorňuje, že je třeba mít se na pozoru před riziky v podnikání či obchodu. Ale jste pod její ochranou, dokážete rozpoznat nebezpečí. Stačí, když budete ve střehu a nespolehnete se jen na své předpoklady. Budete-li vážit své kroky, vyhnete se nebezpečí. V obrácené poloze runa varuje před nějakým útokem v zaměstnání. Vaše stereotypní názory a návyky vás mohou vystavovat riziku. Jako byste měli klapky na očích i uších, což vás vede do nesnází. Zaskočí vás vaše nepřipravenost. Neumíte najít řešení, jste bezradní a zranitelní.
V souvislosti s láskou runa v řádné poloze zaručuje bezpečí v partnerském vztahu. Ukazuje, že jste silní ve své pozici milence (milenky), manžela (manželky). Dokážete přestát všechny potíže a nesnáze. Nemusíte se bát riskovat, partner stojí na vaší straně. Jste-li sami, runa zvěstuje, že poznáte životního partnera, od něhož můžete očekávat ochranu a bezpečí. Obrácená runa ovšem říká, že je vaše láska ohrožena. Nedokázali jste včas zachytit varovné signály nespokojeného partnera. Teď vás nepříznivá situace v partnerském vztahu ohrožuje. Jste bezradní a zranitelní. Partner touží po změně a vy stagnujete. Ohrožuje vás největší nepřítel partnerských vztahů - nevěra.
V magii: Tato runa je nejvšestrannějším symbolem celkové ochrany. Vnáší do života obnovu a znovuzrození. Je to runa pevné vůle. Slouží k ochraně, obnově sil a energetizaci.
Kouzlo runy Algiz (Elhaz)
Každé ráno, když vstanete z postele, si můžete preventivně zacvičit pózu této runy. Jak?
Vzpažte směrem nahoru, takže svým tělem vytvoříte podobu symbolu runy Algiz. Dlaně jsou semknuty do tvaru misek a jsou obráceny k obloze. Zaujměte postoj - paty k sobě a špičky od sebe, ale nenásilně. Pak se třikrát zhluboka nadechněte a vydechněte, při výdechu vyslovujte souhlásku runy (je to něco mezi Z a R). Cvičení provádějte s klidem a pomalu, ucítíte zvláštní pocit jemného znění a kmitání v celém těle. Kdo se naučí s touto runou pracovat, stane se pánem svého osudu. Na konci celého cvičení musíte z těla odvést přebytečná fluida. Stále stojíte v základní pozici. Hlasem intonujete ve vyšší tónině, pak klesejte k nejhlubšímu tónu. Přitom se koncentrujte na myšlenky, že všechny přebytečné nebo škodlivé vibrace spojujete s tímto tónem. Procházejí vaším tělem a při nejhlubším tónu odcházejí chodidly do země.
Můžete si vytvořit i talisman ochrany a bezpečí. Vyrobíte ho z dřívek, která poskládáte do tvaru runy Elhaz, Algiz. Dáte je na viditelné místo, zůstává tam po celou dobu, kdy chcete být chráněni. Stejně tak si znak runy můžete namalovat zlatou barvou na kamínek, který následně nosíte u sebe.
(cul)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141321
DnesDnes105
VčeraVčera261
Tento týdenTento týden1067
Tento měsícTento měsíc7448

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice