Runa Pertho (Perth, Perdo) je „osudovou runou“ a v nordickém výkladu symbolizuje tři sudičky ztělesňující minulost, přítomnost a budoucnost. Poukazuje tedy na osud a předurčení, vyjadřuje zákon příčiny a následku. Dává porozumět plánu stvoření, pomáhá pochopit a ovládnout vlastní osud. Ukazuje život jako hru, v níž je výsledek vždy nejistý. V různých interpretacích patří Pertho k záhadným runám, jejichž původní identita je těžko pochopitelná. Pochopit smysl života a vykonat pravý čin v pravý čas - to je smysl runy Pertho. Tato runa se pojí s číslem 14 a hláskou P. Jejími atributy jsou vrhací pohárek na hrací kostky, osud, hra - zábava, kouzlo, ženská plodnost, intuice. Má vztah ke stromu buku či bříze, rostlině oměj, živlu voda, barvě černé, božstvu Frigg, Nornir.
V léčitelství: Souvisí především s ženskými pohlavními orgány, může pozitivně ovlivnit porod.
Věštecký význam
Výklad této runy je problematický, neboť má řadu významů a ty je nutné odvodit z dalších tažených run. Má vztah k ženskému tělu a jako ženské lůno v sobě skrývá tajemství, přináší nám do života nečekané zvraty, které jsou zatím skryty v neznámu. Přínos mají však obvykle pozitivní. Krom příznivého zvratu osudu může značit i fakt, že s tím, co se děje, je třeba se smířit. Pokud se runa vytáhne v řádné pozici, slibuje štěstí a růst, nabádá, aby se člověk řídil spíše intuicí než rozumem. Může znamenat i náhlé bezpracné obohacení výhrou či dědictvím. Stejně tak může říkat, že najdete ztracenou věc, nebo že se uzdravíte. V obrácené pozici je varováním před riziky, říká, že osud stojí proti nám. Máme se možnost podvolit, nebo se to pokusíme změnit. V souvislosti s povoláním sděluje, že nám to v pracovním kolektivu dobře funguje, práce se nám daří. V obrácené pozici runa odhaluje, že bereme práci nejspíš jen jako nutné zlo, nenaplňuje nás. Postrádáme humor, který by nám ulevil. Runa nás tak nabádá k nadhledu, varuje před riskováním a hazardem.
V souvislosti s láskou Pertho říká, že v našem partnerském vztahu panují smích a štěstí, porozumění. Nabádá k setkáním s přáteli i příbuznými, návštěvám společenských akcí. Jedincům, kteří se cítí být sami, říká - osud je vám nakloněn, můžete potkat novou lásku. Tažená runa v obrácené pozici znamená, že buď ve svém vztahu bereme vše vážně a neumíme pochopit humor partnera, nedokážeme se uvolnit a trochu si ze sebe udělat legraci, nebo naopak náš humor přesáhl únosnou mez, narušil partnerský vztah. Runa připomíná, že je záhodno hledat rozumnou míru, nastolit rovnováhu.
V magii: V rituální magii se runa Pertho používá k tišení bolesti, jako talisman má léčebné účinky. Talisman lze vyrobit z kamínku, na který namalujeme za úplňku červenou barvou znak runy Pertho. Pak jej noséme u sebe. Zahání bolest, uzdravuje ženské choroby, posiluje sexuální sílu.
Kouzlo runy Pertho
Rituál runy Pertho se vykonává ve dnech tradičních svátků (Vánoce, Velikonoce). Posiluje příznivý osud a ochraňuje před potížemi. Potřebujeme - zázvorový kořen připomínající postavu člověka (kořen lze upravit i seříznutím). Na pomyslné bříško figurky pak nehtem vyryjeme znak runy Pertho. Figurku ovážeme kolem břicha, ruky a nohy žlutou stuhou. Při vázání stuhy vždy políbíme uzel a požádáme o štěstí tímto zaříkadlem: "Ochraňuj mě před potížemi a posiluj můj příznivý osud". Uzel je jako rituální smlouva, polibek ji pečetí. Potom uložíme zázvorovou figurku do dřevěné bedýnky a tu dáme na suché místo.
(cul)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134638
DnesDnes165
VčeraVčera219
Tento týdenTento týden1518
Tento měsícTento měsíc8037

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice