Množství záhad, které zanechala lidstvu historie, zůstává nerozluštěných. Patří k nim starověké stavby, vytvořené z obrovských kamenných bloků, které váží stovky tun. Jak naši předkové takové stavby dokázali vybudovat? Existuje množství hypotéz. Některé hovoří o tom, že lidé starověku disponovali vyspělou technikou, jiné operují s myšlenkou, že při výstavbě kolosálních staveb lidem pomáhali návštěvníci z jiných planet. Objevují se i domněnky, že v minulosti obývali Zemi obři. Každopádně se k podobně diskutovaným stavbám řadí i město Baalbek v Lisabonu. Ze všech jeho archeologických pokladů vynikají terasy, které svými rozměry zastiňují dokonce i velkolepé stavby pyramid. Výstavbu baalbeckých teras si lze opravdu jen těžko představit bez pomoci zvedacích a dalších stavebních strojů. Mohly však takové v dávné minulosti existovat? Chybějí rovněž informace o tom, kdo a kdy v Baalbeku stavby z otesaných monolitů postavil. Starověká historie města je prakticky neznámá. První záznamy o jeho existenci se dochovaly v tell-el-amarnské korespondenci (jde o korespondenci babylonských, asyrských, chetitských králů a syrských knížat s egyptskými vládci - faraony - Amenhotepem III. a IV. a Tutanchamonem) ze 14. století před naším letopočtem. Egyptské nápisy z 18. století před naším letopočtem, které byly nalezeny v blízkosti Baalbeku, ovšem dobu vzniku města posouvají do vzdálenější doby.
Jisté je, že po 15. roce našeho letopočtu byl Baalbek přeměněn na římskou kolonii. Římané terasy využili jako základy pro výstavbu svých chrámů. Jejich polorozbořená torza zůstala dochovaná až do současnosti. Je tak například vidět, že jihovýchodní stěna terasy, na níž stál Jupiterův chrám, je sestavena z devíti řad kamenných bloků, z nichž každý váží před 300 tun. Do stěny na severozápadní straně pak byly zabudované tři největší opracované monolity na světě. Říká se jim Triliton nebo také Div tří kamenů. Tyto kameny jsou dlouhé 29 metrů, vysoké 4 metry a silné 3,6 metru. Váha každého kamene je odhadována na 800 až 1000 tun. Bez zajímavosti není skutečnost, že na sebe kameny naléhají tak těsně a přesně, že mezi nimi nelze prostrčit ani jehlu!
Od 7. století našeho letopočtu pak byl Baalbek arabskou državou. A právě ve starých arabských rukopisech vypráví legendy o tom, jak vládce Nimrod poslal obry, aby po potopě světa postavili město Baalbek.
(xar)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134638
DnesDnes167
VčeraVčera219
Tento týdenTento týden1520
Tento měsícTento měsíc8039

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice