4004 v tajuplne 3Do této krčmy se svého času běžný člověk neodvážil vstoupit. Do dějin Prahy se zapsala pod názvem Jedová chýše a měla opravdu strašlivou pověst. Jak přišla ke svému názvu? Podle legendy ji prý navštívil sám král Václav IV., o němž se tradovalo, že

chodil v přestrojení mezi prostý lid a doprovázel ho kat. Král prý v krčmě poznal dva traviče, kteří mu měli za úplatu podat ve Vídni otrávený nápoj. Jak se ocitli v Praze? O tom legendy nehovoří. Každopádně král je prý poznal a přikázal hostinskému, aby jim dal do pohárů s vínem prudký jed. Nájemní vrazi zemřeli na místě a od té doby se krčmě začalo říkat Jedová chýše.

Buršáci se zde cítili jako doma

Jedová chýše nepatřila rozhodně mezi útulné hospůdky. Nízké, zchátralé stavení děsilo až do třicátých let 20. století a skutečně se zde scházeli lidé na okraji společnosti. Stávala na pražském Karlově v blízkosti kostela svatého Apolináře. Název „chýše“ ji opravdu vystihoval. Byla skutečně spíše nevelkou chatrčí a vevnitř také nijak útulno nebylo. Přesto však byla populární. V polovině 19. století ji navštěvovali němečtí členové spolku Burschenschaft, nebo-li buršáci, kterým ale vadila společnost mediků a podomních porodních asistentek. Akademický senát zřejmě Jedovou chýši svým studentům zakázal, a tak odtud „akademický duch“ rychle vyvanul a hospoda se už napříště stala místem, které navštěvovaly opravdu zkrachovalé existence. A že jich bylo!

Rejdiště temných sil

Krčma si „hrdě“ nesla své přízvisko – prokletá. Věřilo se, že je rejdištěm duchů a temných sil. Zavítal sem prý i legendární Golem, kterého měl podle pověsti stvořit sám rabbi Löw, usídlila se zde různá strašidla a ozývaly se zde tajemné zvuky, které nikdo nedovedl vysvětlit. Legendární guru české psychiatrie profesor Antonín Heveroch měl v úmyslu Jedovou chýši koupit a na jejím místě hodlal postavit soukromé sanatorium. Nic nedbal na varování, že je krčma zřejmě prokletá. Hospodu koupil a za půl roku, 2. března 1927, ho zastihla smrt. Rok před tím zde stačil ještě režisér Karel Lamač natočit scény ze svého filmu Dobrý voják Švejk. Místo, kde stávala, bylo tak prosyceno temnými silami, že i kočky a psi se prý proslulé krčmě vyhýbali obloukem na sto honů.

(les)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141214
DnesDnes372
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden2105
Tento měsícTento měsíc6375

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice