2604svědectví dávných časů 3Všeobecně se traduje, že byl geniální Wolfgang Amadeus Mozart zavražděn svým rivalem, Antoniem Salierim. Věří v to všichni, kteří alespoň jednou v životě shlédli strhující velkofilm Miloše Formana či jeho divadelní předlohu. Ale jak to bylo doopravdy?

 

Vražda na objednávku?

Dalším táborem jsou ortodoxní záhadologové a všichni příznivci záhad a konspiračních teorií. Domnívají se, že skladatel byl zavražděn na objednávku, protože v opeře Kouzelná flétna vyzradil některá tajemství a symboly svobodného zednářství. Nizozemští vědci ale přišli s novou teorií, zcela všední a odlišnou. Mozart prý zemřel na zánětlivé krční onemocnění, konkrétně na streptokokový zánět.

Tajemný objednavatel

Ve Formanově oskarovém Amadeovi si Mozartovo poslední dílo (Requiem, velkou zádušní mši) objednává neznámý muž. Přináší zálohu a slibuje tučnou odměnu. Odmítá se identifikovat a neprozradí ani jméno tajemného objednavatele. Dnes již víme, že zákazníkem byl hrabě Franz Wallsegg, skladatelský podvodník. Requiem chtěl po Mozartově smrti vydávat za své dílo a hodlal ho věnovat své zesnulé manželce jako posmrtnou vzpomínku. Co se týče oné druhé teorie, o Kouzelné flétně se někdy skutečně hovoří jako o „zednářské opeře“. Je plná symbolů, rituálů, zasvěcenců - i když se tváří jen jako pohádková kratochvíle pro dospělé. Její egyptský kolorit je odkazem ke staroegyptským mysterijním školám a kultům, zabírají zde velký dějový prostor. Ostatně i svobodné zednářství se vždy hlásilo ke stejné inspiraci.

Nedokončené Requiem

Mozartův život byl pestrou paletou událostí. Při psaní smuteční mše cítí, že je vlastně určena pro něho samotného. A nemýlí se, Requiem zůstává nedokončeno, v osmém taktu Lacrimosa, při slovech „Homo reus“, je dílo přerušeno. Až po autorově smrti bylo dokončeno jedním z Mozartových nejnadanějších žáků a obdivovatelů, jmenoval se Franz Xaver Süssmayer. Dokončení si přála hlavně vdova Constance Mozartová.

Nesmrtelné dílo

Geniální skladatel zemřel v chudobě, ale jeho dílo žije dál, získalo nesmrtelnost. Rozluštíme-li tajemství Mozartovva skonu, nic se nezmění. Všechny tři proudy stoupenců budou dál věřit svému: vědci a lékaři streptokokové infekci, Formanovi diváci souboji dvou velikánů a záhadologové pomstě svobodných zednářů.

Jiří Nový

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141214
DnesDnes372
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden2105
Tento měsícTento měsíc6375

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice