0502tajemstvi 1Český Krumlov byl svého času, za panování Viléma z Rožmberka, hned po Praze druhým nejvýznamnějším sídlem alchymistů v celém Českém království. Po císaři nejbohatší šlechtic - Rožmberk - se chlubil, že na alchymii vydal více než osm milionů zlatých, které vynaložil jak

na proslulé mágy, tak pochopitelně i na různé šarlatány. Na mnoha místech města lze tak nalézt množství heretických symbolů, například na druhém nádvoří krumlovského zámku nebo na nároží náměstí Na Louži na bývalém domě Jakuba Krčína z Jelčan. Nejzajímavější alchymistické fresky najdeme v Krumlově v ulici Latrán číslo domu 53 nebo v Klášterní uličce vedoucí na nádvoří bývalého krumlovského kláštera. Některé z alchymistů Rožmberkové i věznili a minimálně jeden z nich, Antonín Michal z Ebersbachu, ve zdejším vězení vinou Petra Voka dokonce zemřel.

Šíleného Julia zardousil rarášek

Kvůli dluhům prodal Petr Vok v roce 1601 celý Krumlov císaři Rudolfovi, jenž sem dal internovat svého šíleného syna dona Julia (zplodil jej s dcerou svého antikváře Strady). Na nebohého mladíka se, bohužel, přenesly geny bláznovství rakouských Habsburků, a tak v Krumlově brutálně zavraždil a doslova rozsekal svou milenku Markétu Pichlerovou, dceru svého lazebníka. Pak uspořádal smuteční tryznu, během níž nutil své poddané a kněze, aby ho doprovodili se vší parádou do hrobky. Byl z toho obrovský skandál, který přispěl i ke vzniku stavovského povstání a třicetileté válce. Krumlovská legenda praví, že císařova šíleného levobočka zardousil rarášek, jeden z netypických paranormálních přízraků Českého království. Poznalo se to podle toho, že don Julio byl po smrti v obličeji celý zčernalý a z nosu mu tekla krev. Paradoxně byl pohřben vedle své oběti na bývalém hřbitově při klášterním kostele Božího těla.

Co zvěstovala Bílá paní?

Krumlovský zámek je spolu s jinými sídly „pánů z růže“ znám i výskytem rodového paranormálního jevu - Bílé paní. V Erasmově díle „O divech“ je citováno svědectví Viléma Slavaty, říšského kancléře, který tvrdil, že se přízrak objevil pokaždé, když se Rožmberkům měl někdo narodit, umřít nebo se měla konat svatba. Pokud Bílá paní zvěstovala blížící se tragédii, měla na rukách černé rukavice, pokud se blížilo narození potomka, pak bílé. Kromě zámku se zjevovala také v bývalé jezuitské koleji (dnes hotel Růže) v Horní ulici. Na vlastní oči zde tento přízrak spatřil vážený rektor zdejší koleje Vojtěch Chanovský 16. června 1618. Bílá paní byla mnohokrát viděna ale i v minulém století. Alespoň to tvrdil místní rodák Benedikt Braun, jehož otec sloužil u Schwarzenbergů jako správce, a proto mu byla zapůjčena rodová kolébka Rožmberků. Hned první noc se nad ní zjevila Bílá paní a později ještě několikrát. Naposledy Braun spatřil Bílou paní po II. světové válce, nedlouho před svou smrtí. Ještě ale v 60. letech minulého století byla Bílá paní opakovaně viděna mnoha návštěvníky krumlovského kina na zámeckém ochozu.

Záhadná dáma

V zámeckém letohrádku Bellarie v zahradách se zase zjevuje přízrak tajemné rokokové dámy v paruce. Žena zde zemřela během jedné slavnosti a její duch se od té doby snaží při každé další slavnosti vmísit mezi hosty. Ve vinných sklepeních na čtvrtém nádvoří pro změnu straší přízrak škodolibého sklepníka, který i po smrti ošetřuje víno a radí návštěvníkům s výběrem vhodného druhu. Neuvěřitelně pestrá je i škála přízraků zjevujících se v ulicích Českého Krumlova, jednoho z našich nejkrásnějších měst. Například v Soukenické ulici se měl v domě U baziliška narodit nešťastnou shodou okolností bazilišek.

Petr Blahuš

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139153
DnesDnes261
VčeraVčera301
Tento týdenTento týden960
Tento měsícTento měsíc2045

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice