4306paraŠestnáctý prezident Spojených států amerických Abraham Lincoln měl deset dní před svou smrtí dramatický sen. Tehdy prezident popisoval, že v něm kráčel ponuře ztichlými chodbami Bílého domu, až nakonec vešel do Východního sálu. Tam se před ním

objevil katafalk, na němž spočíval zemřelý. Kolem stáli vojáci, čestná stráž i spousta dalších lidí. Někteří upírali pohled plný smutku na mrtvého, který měl zakrytou tvář, jiní zase zdrceně plakali. Prezident Lincoln se ve svém snu zeptal jednoho z vojáků, kdo v Bílém domě zemřel, načež dostal odpověď, že prezident, který byl zastřelen.

Poselství ze záhrobí

Abraham Lincoln projevoval celý život značný zájem o paranormální jevy. Mnoho jeho prezidentských činů, například zrušení otroctví, ovlivnila sdělení, která dostával na spiritistických seancích. Obdobně se pak též jednalo o prorocká vnuknutí zjevená ve snu. Po většinu života se tak u Lincolna projevovaly silné mystické sklony, přičemž měl neustále pocit, že jeho osud řídí nějaká vyšší síla. Lincolnova žena Mary Todd patřila rovněž ke spiritistům, takže se manželé seancí často zúčastňovali společně. Poselství ze záhrobí pravděpodobně ještě více posilovala jeho rozhodování o tom, co má jako prezident podnikat.

Prorocké sny

Nedlouho před svým zvolením prezidentem, v roce 1860, spatřil Lincoln dokonce několikrát v zrcadle svůj dvojitý obraz, přičemž jedna z těchto dvou tváří vypadala velmi bledě a brzy zmizela. Jeho žena Mary si to vykládala tak, že její muž během svého druhého prezidenství zemře, což se také stalo. Prorocké sny, které tak významně poznamenávaly prezidentův život, mohly být zčásti také příčinou toho, že při svých veřejných vystoupeních přímo nezodpovědně nedbal o svoji osobní bezpečnost, což jeho štábu způsobovalo značné obavy. Toho dne, kdy zemřel, svěřil se Lincoln svému osobními strážci, jak se mu tři noci po sobě zdálo, že bude zavražděn. K tomu pak také došlo 15. dubna 1865 ve Fordově divadle ve Washingtonu, kde John Wilkes Booth prezidenta zastřelil.

Zjevování prezidentovy postavy

Brzy po zavraždění Abrahama Lincolna se v Bílém domě začaly dít podivuhodné věci. Zdejší personál totiž hlásil, že se na chodbách prvního patra ozývají záhadné kroky. O více než osmdesát let později se údajně prezident Harry S. Truman rovněž zmínil o tom, že tam slyší přecházet Abrahama Lincolna. Další přízračné vize mnohých svědků pak ukazovaly pohřební vlak, který odvážel prezidentovo tělo domů do Springfieldu v Illinois. O dalším zjevování Lincolnovy postavy nebo silném vnímání jeho přítomnosti referovala řada významných osobností. První ho jako siluetu v okně Oválného sálu spatřila Grace Coolidge, manželka prezidenta Calvina Coolidge. Básník Carl Sandburg se též zmínil o tom, že ho vnímal stát po svém boku u téhož okna, a zrovna tak Eleanor Roosevelt měla někdy pocit, že Lincoln je nedaleko ní. Když v Lincolnově pokoji v Bílém domě pobývala nizozemská královna Wilhemina, zaslechla prý jednou zaklepání na dveře, a když je otevřela, uviděla za nimi stát Lincolna v redingotu a s cylindrem na hlavě. Rovněž dcera prezidenta Ronalda Reagana Maureen zahlédla v Lincolnově pokoji jeho ducha.

Lincolnův duch

Záhadná zjevení a zvuky se s Lincolnem spojují možná právě proto, že se se ženou Mary Todd Lincoln o duchy velmi zajímali. Když jim například v roce 1862 zemřel jedenáctiletý syn Willie, snažili se s ním navázat kontakt prostřednictvím média. Po Lincolnově smrti pózovala Mary pro fotografa Wiliama Mumiera a ten tehdy zhotovil její portrét, na němž na svou vdovu láskyplně shlížel Lincolnův duch.

PAVEL KOVÁŘ

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

135580
DnesDnes282
VčeraVčera343
Tento týdenTento týden935
Tento měsícTento měsíc282

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice