Jeden z nejznámějších malířů vídeňské secese Gustav Klimt se stal v roce 1918 obětí epidemie španělské chřipky. Že měl české kořeny, to již prozrazuje jeho příjmení. Otec, Ernst Klimt, zlatník a rytec totiž pocházel z vesnice Travčice, která se nalézá nedaleko severočeských Litoměřic. Jeho syn Gustav se však narodil již na předměstí Vídně, a to v

roce 1862.

Před nějakým časem jsme mohli v televizi vidět tklivý americký film Dáma ve zlatém. Ten vypráví příběh židovské ženy, která v mládí musela v důsledku anšlusu Rakouska uprchnout ze své milované vlasti do USA. Po šedesáti letech se rozhodla bojovat o rodinný majetek, mezi který patřily také výtvarná díla Gustava Klimta. Především však obraz Dáma ve zlatém – portrét Adele Bloch-Bauer, který byl do té doby rakouským národním pokladem. Okolo tohoto obrazu se rozhořela právní bitva mezi vládou Rakouska a nejvyšším soudem USA, se stala nejznámějším restitučním sporem v historii, a dědička Marie Altmann ji nakonec, za pomoci svého mladého právníka vyhrála. Dámu ve zlatém posléze koupil mediální magnát Ronald Lauder za, do té doby rekordních, 135 milionů dolarů.

Gustav Klimt, portrétista i krajinář, byl člověkem velice nekonvenčním. Fotografie, na kterých je zachycen, nám prozrazují, že byl zavalitý s prořídlými vlasy. Žádný krasavec, ale díky svým uhrančivým očím měl prý na ženy magický vliv. Podlehla mu i jedna prostá pradlenka z Prahy, se kterou měl nemanželského syna – pozdějšího filmového režiséra, který se však, bohužel, zapletl s fašisty.

Gustav Klimt občas nebyl zrovna miláčkem oficiální kritiky. Respektive, někdy ho opěvovala, například za výzdobu stropů a lunet ve vídeňském divadle – Burgteatru. Však mu za ni udělil císař František Josef I. Zlatý kříž za zásluhy. Některé Klimtovy obrazy jsou však prodchnuty erotickým nábojem, což tehdejšího vídeňského maloměšťáka přirozeně dráždilo. Například i freska v budově vídeňské secese – jedno z největších děl tohoto uměleckého směru – ve své době prý budila pohoršení.

Rakouská „Mona Lisa“

Proslul však jako portrétista a vídeňská smetánka ho hojně vyhledávala. Obraz Dáma ve zlatém vznikl v roce 1907 a stal se ceněným majetkem Bloch-Bauerů. Poté, co byl v Rakousku na židy uspořádán hon, kterému neušla ani tato zámožná rodina, přešlo toto velkolepé umělecké dílo do rukou nacistů. Po válce se vrátilo opět do Rakouska a stalo se takovou rakouskou „Monou Lisou“, na kterou se chodili dívat uměnímilovní turisté z celého světa. Proto se s tímto obrazem Rakousko v roce 2006 tak nerado loučilo.

Co možná nevíte je fakt, že Gustav Klimt měl neméně nadaného bratra Ernsta, který, stejně jako on, vystudoval Kunstgewerbeschule – vídeňskou uměleckou průmyslovou školu. V roce 1883 si bratři ještě s jedním kolegou ze studií (Franzem Matschkem) otevřeli umělecký dekoratérský ateliér. Spolupracovali však i s architektonickým ateliérem Fellner a Melmer. Díky tomu můžeme dnes obdivovat výzdobu divadla v Karlových Varech nebo v Liberci, na které se podíleli.

Gustav Klimt byl malířem nejen ceněným, ale taktéž oceňovaným. Například v roce 1911 získal v Římě první cenu za obraz nazvaný Život a smrt a roku 1917 byl jmenován čestným členem Akademie výtvarných umění ve Vídni a v Mnichově.

Bylo by však zavádějící označit ho pouze za malíře – mistra vídeňské secese. Jeden z nejvýznamnějších výtvarníků přelomu 19. a 20. století byl také dekoratérem nábytku a uměleckých předmětů a movití lidé z Rakouska i ciziny byli schopni platit závratné částky za vše, co neslo jeho „pečeť“.

Nejinak je tomu i dnes. Cena Klimtových děl neustále stoupá a například v loňském roce se prodal jeho obraz nazvaný Květinová zahrada v přepočtu za neuvěřitelných 1,4 miliardy korun.

LENKA STRÁNSKÁ

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

141213
DnesDnes362
VčeraVčera341
Tento týdenTento týden2095
Tento měsícTento měsíc6365

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice